Sorbinian potasu - właściwości, działanie i zastosowanie sorbinianu potasu

Sorbinian potasu to jeden z najpopularniejszych konserwantów. Znajdziemy go na etykietach wielu produktów. unsplash-logoFancycrave Sorbinian potasu to jeden z najpopularniejszych konserwantów. Znajdziemy go na etykietach wielu produktów. unsplash-logoFancycrave

Szukając zdrowych i jak najmniej przetworzonych produktów spożywczych, zwracamy coraz baczniejszą uwagę na ich składy. Cieszy nas, gdy są krótkie i zawierają tylko znajomo brzmiące pozycje. Najwyższa pora, aby dołączył do nich sorbinian potasu – choć to konserwant, nie musimy się go bać. W żywności i kosmetykach występuje pod symbolem E 202. Warto to zapamiętać, by nie odkładać produktów na półkę tylko i wyłącznie z powodu sorbinianu potasu.


Moda na eko sprawiła, że nie odejdziemy od regału sklepowego zanim nie sprawdzimy składu wybranego produktu. Na słoiczkach i etykietkach często doszukujemy się podejrzanie brzmiących nazw, nie zawsze zdając sobie sprawę z tego, że część z nich oznacza produkty, które wcale nam nie szkodzą. Na cenzurowanym w szczególności znajdują się tzw. sztuczne konserwanty i wszelkiej maści dodatki do żywności. Wszystko, co niepotrzebnie wydłuża skład produktu i posiada w oznaczeniu sławetne „E”. Przestajemy ufać także produktom z długą datą przydatności do spożycia. Tymczasem nie sposób jest coś wyprodukować i sprzedawać bez zakonserwowania. Konserwanty są potrzebne w żywności, ponieważ chronią ją przed psuciem się, rozwojem bakterii, pleśni i grzybów. Nie wszystkie konserwanty są jednocześnie szkodliwe dla zdrowia. Przykładem jest chociażby witamina E, naturalny konserwant i przeciwutleniacz, który chroni żywność m.in. przed jełczeniem. Inny dobry konserwant, który spożywany z jedzeniem – nawet regularnie – nie powoduje niekorzystnych efektów, to sorbinian potasu.

Właściwości sorbinianów


Sorbinian potasu to sól potasowa kwasu sorbowego. Uzyskuje się go poprzez reakcję kwasu sorbowego z wodorotlenkiem potasu lub z wodnego roztworu etanolu. Jest substancją pochodną nienasyconego kwasu tłuszczowego i podobnie jak on ulega utlenianiu. Sorbiniany, w tym sorbinian potasu, należą do najważniejszych i najczęściej wykorzystywanych substancji konserwujących. Dobrze zabezpieczają produkty przez rozwojem drobnoustrojów, gwarantują ich stabilność, a niekiedy pozwalają także na wyeliminowanie z żywności innych, toksycznych konserwantów, np. związków sodu. Sorbinian potasu nieznacznie podnosi walory sensoryczne produktów, może wpływać korzystnie na ich barwę, zapach oraz konsystencję.

Działanie kwasu sorbowego jako konserwantu polega przede wszystkim na hamowaniu aktywności dehydrogenaz oraz innych enzymów sulfhydrylowych w mikroorganizmach. Ponadto sorbiniany nieznacznie obniżają pH produktu, co również może tworzyć niekorzystne środowisko do rozwoju i namnażania się drobnoustrojów. Sorbinian potasu metabolizuje się w naszym organizmie dokładnie tak samo jak kwasy tłuszczowe, jest nietoksyczny, nie kumuluje się w narządach i ma najniższy potencjał alergenny spośród wszystkich konserwantów wykorzystywanych przy produkcji żywności oraz kosmetyków i farmaceutyków.


Sorbinian potasu można uzyskać ze źródeł naturalnych. Kwas sorbowy znajduje się w owocach jarzębiny. Jest to jednak proces nieopłacalny. unsplash-logoAndrii Podilnyk
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy