Spirulina - właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie spiruliny

Spirulina zdrowa na odchudzanie Fot. dreamstime

Spirulina cieszy się obecnie ogromną popularnością jako superżywność, która, ze względu na wyjątkowe wartości odżywcze, jest bardzo silnym oksydantem i niezwykle wartościowym dla naszego zdrowia pokarmem. Najprościej dostać ją w wersji suszonej – sproszkowanej. Spirulina spożywana regularnie znacząco wpływa na poprawę kondycji całego organizmu. Te widoczne pod mikroskopem szmaragdowozielone spiralki są doskonałym wsparciem wielu diet oraz cennym suplementem dla wegan i wegetarian. Dzięki włączeniu spiruliny do codziennego jadłospisu znacznie poprawiamy swoją odporność, odżywiamy skórę oraz wzmacniamy profilaktykę antynowotworową. To jednak nie koniec zalet Mleka Matki Ziemi.


Spirulina (Arthrospira platensis) stanowi handlową nazwę sinic (cyjanobakterii). Są to jednokomórkowe algi mikroskopijnych rozmiarów, które żyją w środowisku wodnym o odczynie zasadowym. Nie mają ściany komórkowej, co powoduje, że wszystkie substancje, jakie w sobie zawierają są niezwykle łatwo przyswajalne dla człowieka. Kiedy obserwujemy ten organizm w warunkach laboratoryjnych, pod mikroskopem, wygląda on jak niewielka, szmaragdowozielona spiralka. Swój kolor spirulina zawdzięcza obecności chlorofilu i fikocyjaniny. Obecnie algi te zaliczane są do superfoods, czyli żywności, która, ze względu na unikalne składniki
Super-jedzenie
Obecnie algi te zaliczane są do superfoods, czyli żywności, która, ze względu na unikalne składniki odżywcze, wyróżnia się wyjątkowymi dla zdrowia właściwościami.
odżywcze, wyróżnia się wyjątkowymi dla zdrowia właściwościami. Stanowią jedne z najchętniej kupowanych naturalnych suplementów diety, zapobiegających pojawieniu się wielu chorób, a także wspomagają leczenie przewlekłych schorzeń.

Mleko Matki Ziemi

Uznaje się, że spirulina stanowi najbardziej skoncentrowane źródło pokarmu znane obecnie ludzkości. Nazywa się ją często „mlekiem Matki Ziemi”, dzięki imponującej zawartości kwasu gamma linolenowego, który jest ważnym składnikiem kobiecego pokarmu. Określa się ją także mianem „zielonego mięsa”, ze względu na obecność wysokowartościowego białka. Można ją znaleźć na rynku w różnych postaciach – występuje w tabletkach, w płynie i w formie proszku. Ze względu na słonawy smak i specyficzny „morski” aromat spiruliny, najpopularniejsza jest wersja sproszkowana. Można ją dodawać do koktajli i smoothies, gdzie obecność preparatu będzie niemalże niewyczuwalna, a napój nabierze pięknego zielonego koloru.

Domowa fabryka spiruliny?

Dostępne na rynku naturalne suplementy zwierają spirulinę głównie w suszonej – sproszkowanej postaci. W procesie suszenia alga traci niestety wiele cennych właściwości, a substancje wrażliwe na wysoką temperaturę zostają zniszczone. Najlepszym rozwiązaniem jest dostęp do nieprzetworzonej, świeżej spiruliny, która gwarantuje nam 100% jej prozdrowotnego potencjału. Polscy naukowcy, Aleksandra Ławrynowicz i Łukasz Pietrzkiewicz, stworzyli urządzenie, które umożliwia wytwarzanie tego suplementu w warunkach domowych. Nowoczesny bioreaktor spiruliny o nazwie Spiruu, składający się ze specjalnych lamp, systemów napowietrzania i czujników jakości daje dostęp do najwyższej jakości nutraceutyku. W zestawie, wraz z urządzeniem, otrzymujemy wyjściową porcję spiruliny oraz odpowiednią pożywkę. Po dodaniu wody organizmy zaczynają się namnażać i już po 24h można korzystać z właściwości czystej i świeżej algi. Hodowla jest niezwykle prosta i wymaga minimum nakładu czasu i energii. Na dodatek, cały proces będzie można kontrolować zdalnie, za pomocą smartfona. Urządzenie jest obecnie na etapie testów i wkrótce ma zostać wypuszczone na polski rynek.


Sproszkowana spirulina pod mikroskopem. By John Alan Elson (http://www.3dham.com/protist/spirulina.htm) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy