Spirytus salicylowy – właściwości, działanie i zastosowanie spirytusu salicylowego

Spirytus salicylowy to znakomity środek o działaniu odkażającym, przeciwzapalnym oraz przeciwgrzybicznym. Jego właściwości są tak wartościowe, że wykorzystuje się go w głównie  medycynie oraz kosmetologii. W dzisiejszych czasach spirytus salicylowy jest towarem bardzo pożądanym – jest składnikiem żeli do dezynfekcji rąk. Dlaczego każdy z nas powinien mieć go w domu? Co warto wiedzieć o spirytusie salicylowym?Spirytus salicylowy to znakomity środek o działaniu odkażającym, przeciwzapalnym oraz przeciwgrzybicznym, fot. shutterstockSpirytus salicylowy to znakomity środek o działaniu odkażającym, przeciwzapalnym oraz przeciwgrzybicznym, fot. shutterstock
 1. Spirytus salicylowy – co to takiego?
 2. Właściwości i zastosowanie spirytusu salicylowego
 3. Przepis na domowy środek do dezynfekcji na bazie spirytusu salicylowego
 4. Jakie są zamienniki spirytusu salicylowego?
 5. Spirytus salicylowy – czy dla każdego?
 6. Czy warto stosować spirytus salicylowy?

Spirytus salicylowy – co to takiego?

Spirytus salicylowy to powszechnie dostępny środek, zadaniem którego jest odkażanie. W jego skład wchodzi kwas salicylowy, alkohol etylowy oraz woda. W 100 g spirytusu salicylowego znajduje się 2 g kwasu salicylowego (posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne) oraz 30 procent wody i 68 procent etanolu, który stanowi jego główny składnik

Z racji tego, że spirytus salicylowy wykazuje silne działanie przeciwgrzybiczne, odkażające i przeciwzapalne, znalazł swoje zastosowanie głównie w kosmetyce i lecznictwie. Jednak jego wykorzystanie nie ogranicza się tylko do dezynfekcji. Można go kupić nie tylko w każdym supermarkecie czy drogerii, ale także w aptece. Nie jest drogim produktem, bo buteleczka 50 ml to koszt poniżej 2 złotych.
Opracowanie własne na podstawie: https://www.apartmenttherapy.com/rubbing-alcohol-uses-safety-mistakes-262542

Właściwości i zastosowanie spirytusu salicylowego

Do odkażania skóry - spirytus salicylowy stosuje się zewnętrznie, zarówno w postaci czystej, jak i rozcieńczonej – wszystko zależy od tego jaki mamy problem i jakich efektów oczekujemy. Używamy go miejscowo na ranę w celu dezynfekcji skóry. Co ważne, spirytus salicylowy jako środek odkażający likwiduje liczbę drobnoustrojów nawet o 90 procent, ale tylko wtedy, kiedy jest na skórze minimum 2 minuty.

Do ogólnego odkażania – spirytus salicylowy to środek ogólnoodkażajacy, nie tylko skóry. Może być stosowany do dezynfekcji różnych powierzchni i rzeczy, na których gromadzą się drobnoustroje, np. tradycyjnych termometrów, przyborów medycznych, blatów kuchennych, akcesoria do makijażu, czy nawet sprzętów elektronicznych. Co ciekawe, spirytus może także skutecznie zastąpić zmywacz do paznokci.

Na otarcie naskórka – delikatne uszkodzenie skóry należy przetrzeć wacikiem lub tamponem nasączonym roztworem spirytusu. Takie jednorazowe przetarcie skóry wacikiem nasączonym tym roztworem i zostawienie do wyschnięcia zmniejsza ilość mikrobów o 75 procent.

Na trądzik, zaskórniki i łojotok – kwas salicylowy przenika przez warstwę sebum na skórze i przenika w głąb mieszków włosowo-łojowych. Właśnie tam aktywuje swoją działalność bakteriobójczą, usuwając nadmiar sebum i nagromadzonych zanieczyszczeń. Poza tym ma też wpływ na keranityzację, czyli tworzenie się martwych komórek naskórka w okolicach mieszków włosowych. Dlatego też stosowanie spirytusu zalecane jest osobom z cerą trądzikową, ale muszą to robić z rozwagą. Jest także jest składnikiem toników do cery problematycznej. Jednak zbyt częste używanie samego spirytusu salicylowego nie jest wskazane – znajdujący się w nim etanol działa wysuszająco i podrażniająco. Codzienne przecieranie cery czystym spirytusem jest przyczyną przesuszania się skóry, a konsekwencją tego jest zwiększona zostaje praca gruczołów łojowych, które uzupełniają braki w nawilżeniu, tym samym zwiększają produkcję sebum.

Na grzybicę stóp – spirytus jest świetnym środkiem pomocniczym, który znacznie pozwala się uporać z przykrą dolegliwością, jaką jest grzybica stóp. By skutecznie zwalczyć grzybicę, codziennie należy myć dokładnie stopy, porządnie osuszyć, a wrażliwsze miejsca pocierać wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym. Także z jego pomocą można skutecznie złuszczać zrogowaciałe naskórki, czyli odciski.
Na jego bazie można samodzielnie zrobić środek do dezynfekcji rąk, fot. shutterstock

Przepis na domowy środek do dezynfekcji na bazie spirytusu salicylowego

Składniki:

Przygotowanie:
Wszystkie składniki w danych proporcjach dokładnie mieszamy ze sobą do uzyskania jednolitego roztworu. Umieszczamy w pojemniku z dozownikiem. Przed każdym użyciem należy nim wstrząsnąć.

Żel aloesowy wskazuje działanie łagodzące i przyspiesza gojenie się ran, spirytus skutecznie odkaża, natomiast olejki nie tylko wspomagają spirytus, ale również nadają przyjemny zapach domowym środkom dezynfekującym.

Jakie są zamienniki spirytusu salicylowego?

Trudno znaleźć równie skuteczny środek odkażający od spirytusu salicylowego. Jest to unikatowy i niepowtarzalny produkt. Jeśli jednak ktoś bardzo nie lubi jego nieprzyjemnego i drażniącego zapachu, można wypróbować alternatywy w postaci wody utlenionej lub sody oczyszczonej.
Może być stosowany do dezynfekcji różnych powierzchni i rzeczy, na których gromadzą się drobnoustroje, np. sprzętu elektronicznego, fot. shutterstock

Spirytus salicylowy – czy dla każdego?

Spirytus salicylowy w swoim składzie posiada kwas salicylowy, który wykazuje niewielkie działanie drażniące. Dlatego też osoby uczulone na ten składnik powinny go unikać, ponieważ może u nich wystąpić miejscowe zapalenie kontaktowe skóry. Ze względu na zawartość tego kwasu, powinniśmy także unikać kontaktu z błonami śluzowymi.

W związku z tym, że spirytus salicylowy zawiera także alkohol, jego zbyt częste stosowanie może wywoływać podrażnienie i nadmierne wysuszenie skóry. Nie wolno go również spożywać.

Spirytusu salicylowego nie należy stosować u osób z nadwrażliwością na salicylany oraz pod żadnym pozorem nie wolno używać go na skórze niemowląt i małych dzieci.

Kobiety w ciąży mogą go stosować miejscowo w celu odkażania – nie ma to wpływu na rozwój płodu. Można go również używać w okresie karmienia piersią, omijając skórę wokół piersi. Jako substancja potencjalnie drażniąca, używany w nadmiarze może wywołać podrażnienia, a skóra kobiety w trakcie ciąży i po porodzie jest szczególnie delikatna i znacznie łatwiej zdolna do podrażnień.

Czy warto stosować spirytus salicylowy?

Spirytus salicylowy powinien znajdować się w każdym domu. To znakomity środek odkażający, przeciwgrzybiczny i przeciwzapalny. Poza wyżej wymienionymi przeciwwskazaniami, śmiało można, a nawet trzeba go stosować. Oczywiście wszystko z rozwagą, żeby sobie bardziej nie zaszkodzić, np. przesuszając i podrażniając skórę. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy musieli po niego sięgnąć, dlatego dobrze mieć jego niewielki zapas.
Ekologia.pl (Klaudia Kwiatkowska)

Bibliografia

 1. “https://www.healthline.com/health/rubbing-alcohol-acne#1”; data dostępu: 2020-03-30
 2. “https://www.apartmenttherapy.com/rubbing-alcohol-uses-safety-mistakes-262542”; data dostępu: 2020-03-30
 3. “https://www.healthline.com/health/rubbing-alcohol-uses#household-cleaning”; data dostępu: 2020-03-30
 4. “https://www.wikihow.com/Make-a-Natural-Disinfectant”; data dostępu: 2020-03-30
 5. “https://www.verywellhealth.com/make-your-own-disinfectant-solution-998274”; data dostępu: 2020-03-30
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy