Sprawdzone sposoby na kaca. Jak się pozbyć kaca?

Sezon karnawałowy w pełni – więc wolny czas często wypełniają huczne, suto zakrapiane zabawy. Niestety, alkohol choć poprawia humor podczas imprezy, już następnego dnia może stać się przyczyną złego samopoczucia. Jak leczyć kaca, czyli syndrom dnia poprzedniego?fot. shutterstockfot. shutterstock

Prosty sposób na poradzenie sobie z wywołanymi jego działaniem dolegliwościami odkryli niedawno koreańscy naukowcy, a wyniki ich obserwacji opublikowano w „Journal of Food Science”. Badacze zauważyli, że skutki zatrucia alkoholowego, czyli tzw. kaca, mogą zostać złagodzone dzięki aminokwasom i minerałom znajdującym się w ekstrakcie ze szparagów.
Naukowcy z Instytutu Medycznego i Uniwersytetu Narodowego Jeju w Korei analizowali składniki młodych pędów i liści szparagów, by zbadać ich biochemiczny wpływ na komórki ludzkiej wątroby. Uzyskane wyniki dowiodły, że substancje obecne w szparagach mogą pomóc złagodzić kaca alkoholowego i chronią komórki wątroby.

„Uszkodzenie komórek przez toksyny było znacznie mniejsze po zastosowaniu ekstraktu z liści i pędów szparagów.” – mówi główny badacz dr Kim. „Zawartość aminokwasów i związków mineralnych okazała się znacznie wyższa w liściach niż w pędach” – dodaje.

Naukowcy zauważyli, że szparagi to doskonały środek na stres oksydacyjny w wątrobie i nieprzyjemne skutki związane z kacem. Jak wykazano, związki zawarte w tym warzywie stymulują działanie enzymów, które przyśpieszają rozkład alkoholu w organizmie, co sprawia, że kac jest mniej dolegliwy.

Szparagi to powszechnie dostępne warzywa, które są spożywane na całym świecie i od dawna stosowane w medycynie ze względu na ich działanie przeciwnowotworowe. Posiadają również szereg innych pozytywnych właściwości, między innymi przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne i moczopędne. Poprawiają też pamięć i koncentrację.

Niestety, sezon szparagowy rozpoczyna się zwykle dopiero pod koniec kwietnia i trwa do połowy czerwca. A jak poradzić sobie z kacem podczas karnawału?

Oto kilka sprawdzonych sposobów:
 • Picie dużych ilości wody mineralnej lub filtrowanej ułatwia oczyszczanie się organizmu.
 • Sposób na uzupełnienie poziomu potasu to np. picie soku pomidorowego; można też przygotować zupę krem ze świeżych pomidorów z bazylią.
 • Eliksir dostarczający witamin i glukozy to rozpuszczony w letniej wodzie miód z dodatkiem soku z cytryny.
 • Ostrożnie ze stosowaniem środków przeciwbólowych, zmniejszają ból głowy, ale nadwerężają i tak już podrażnioną przez alkohol śluzówkę żołądka.
 • Zimny prysznic pobudzi krążenie krwi, przez co ułatwi regenerację organizmu. Należy unikać ciepłych kąpieli.
 • Soki owocowe, np. z pomarańczy, grejpfrutów czy porzeczki czarnej, uzupełnią zapasy witaminy C.
 • Należy zadbać o odpowiednią ilość snu, dzięki któremu organizm najszybciej się zregeneruje.
 • Nieprzyjemnego zapachu z ust można uniknąć dzięki ssaniu liścia laurowego, aż stanie się miękki.
 • Śniadanie po imprezie powinno być lekkostrawne i dostarczać witamin i minerałów; dobrym wyborem będą owoce lub porcja zupy kremu z warzyw.
 • Przez cały dzień można popijać herbatę miętową.
 • Sposobem na mdłości jest imbir, jako dodatek do zupy, soku warzywnego lub po prostu przyrządzony jako napar.
 • Kasza gryczana lub warzywa strączkowe, takie jak fasola, ciecierzyca czy groch, uzupełnią niedobory magnezu i dostarczą niezbędnych węglowodanów.
Ekologia.pl

Bibliografia

 1. Medical News Today; “Home remedies to ease a hangover”; data dostępu: 2019-12-27
Ocena (4.5) Oceń:
Pasaż zakupowy