Srebro koloidalne – właściwości, działanie i zastosowanie srebra koloidalnego

Srebro koloidalne to mniej toksyczna postać srebra o silnych właściwościach bakteriobójczych. unsplash-logoHans Reniers Srebro koloidalne to mniej toksyczna postać srebra o silnych właściwościach bakteriobójczych. unsplash-logoHans Reniers

Gdy konwencjonalne antybiotyki zawodzą i nie mogą już pokonać drobnoustrojów, sięgamy po kolejne alternatywy. Jedni w takich sytuacjach preferują leczenie czosnkiem, inni… srebrem. Okazuje się, że srebro koloidalne ma niebywale szerokie zastosowanie, a przy tym pozostaje skuteczne w niszczeniu bakterii. Tylko nieliczne są oporne na jego działanie. Producenci srebra koloidalnego wychwalają je pod niebiosa i zachęcają do stosowania go zarówno terapeutycznie, jak i profilaktycznie. Przekonują też, że srebro pod tą postacią jest nietoksyczne. Z drugiej strony mamy głosy tych, którzy przestrzegają przed jego nadużywaniem. Poznajmy właściwości srebra koloidalnego.


Srebro przeciwko bakteriom

Nie ulega wątpliwości, że srebro ma silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i antywirusowe. Zwłaszcza negatywne oddziaływanie srebra na bakterie obejmuje szerokie spektrum gatunkowe tych drobnoustrojów. Tylko nieliczne bakterie są z natury oporne na srebro. Do komórek większości bakterii srebro przenika przez osłonę zewnętrzną, wiąże się do warstwy fosfolipidowej błony cytoplazmatycznej, a następnie kumuluje w ścianie oraz błonie, prowadząc do powstawania w nich ubytków i do śmierci komórki. Srebro działa ponadto na biofilmy bakteryjne – całe populacje bakterii przytwierdzone na stałe do powierzchni i zdecydowanie trudniejsze do pokonania niż pojedyncze drobnoustroje.

Sole i koloidy srebra już dawno temu wykorzystywane były w celach terapeutycznych. W XIX wieku leczono nimi infekcje oraz zapobiegano rozwijaniu się drobnoustrojów przy oparzeniach, owrzodzeniach i rozległych ranach. Stosowano je m.in. w leczeniu sepsy, zapalenia spojówek u najmniejszych dzieci i stanów zapalnych o wielorakich podłożach. Srebro straciło na popularności wraz z odkryciem penicyliny, jednak obecnie wraca do łask w obliczu postępującej oporności bakterii na dotychczas stosowane antybiotyki.


Srebro w formie nanocząsteczek powszechnie stosuje się w medycynie i farmacji. unsplash-logoAni Kolleshi
Moim zdaniem
Używasz srebra koloidalnego?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy