Świerk – właściwości, działanie i zastosowanie świerku

Świerk pospolity; źródło: pixabay.com Świerk pospolity; źródło: pixabay.com

Świerk był dla Północnoamerykańskich Indian drzewem świętym. Jako symbol nieba i strażnik wskazujący północ, kojarzony był zawsze z ochroną i pokojem. Wykorzystywano przy tym nie tylko jego drewno, ale także korzenie, korę i igły, zarówno do celów rzemieślniczych, jak i do walki z chorobami – od problemów żołądkowych po kaszel. Zgodnie z legendą plemienia Hopi, świerk był kiedyś człowiekiem – szamanem, który zmienił się w drzewo, nie tracą przy tym swojej uzdrowicielskiej mocy.


Źródła historyczne wspominają również, że sam kapitan Cook wykorzystywał pędy świerkowe do przygotowywania specjalnej nalewki, która miała chronić załogę jego okrętów przed szkorbutem – często dolegliwością dawnych podróży morskich, które trwały czasem latami. Z kolei z żywicy świerku przygotowywano w dawnej Europie maść na rany i wrzody. W warunkach ekstremalnych nawet miazga obecna pod korą polecana jest jako pożywna i wartościowa strawa!

Poza tym, świerkowe drewno to ceniony surowiec w meblarstwie, wystroju wnętrz, a także idealne tworzywo do wyrobu instrumentów muzycznych takich jak gitary, skrzypce czy wiolonczele. Z drzewa produkuje się także wysokiej jakości papier, który można łatwo bielić do pożądanego odcienia.

Trzydzieści gatunków świerków

Świerk należy do rodziny sosnowatych i występuje na półkuli północnej – w strefie klimatycznej umiarkowanej i chłodnej. Obecnie rozeznajemy 35 gatunków, charakteryzujących w się wysoką, stożkową formą i stale zielonym igliwiem. W zależności od gatunku gałęzie mogą zwisać, rosnąć płasko lub okalać pęd na kształt szczotki. Świerk łatwo jednak rozpoznać po krótkim, kłującym igliwiu oraz zwisających, cylindrycznych szyszkach.

W Polsce w stanie naturalnym występuje głównie świerk pospolity (Picea abies), który w Tatrach rośnie nawet do wysokości 1500 m n.p.m. W ogrodach często hoduje się jednak także świerk srebrny, będący popularnym drzewkiem bożonarodzeniowym; świerk kaukaski, ceniony jako wysokie drzewo parkowe oraz świerk czarny o charakterystycznych drobnych acz barwnych szyszkach.


Małe szyszki na gałęzi świerkowej; źródło: pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy