Szałwia lekarska przyprawa – właściwości, działanie i zastosowanie szałwi lekarskiej

Popularna wśród koneserów włoskiej kuchni szałwia lekarska to nie tylko aromatyczna przyprawa. Nie bez powodu późną wiosną zielarze zbierają liście tej rośliny i przygotowują z nich różne mikstury. Suszona szałwia lekarska stanowi bowiem bazę do leczniczych herbat i naparów, z pomocą których można wyleczyć wiele dolegliwości – zarówno ból gardła, jak i problemy z nadmierną potliwością. Czy wszystkie odmiany szałwii lekarskiej mają działanie  lecznicze? Co sprawia, że zioło to jest cenionym suplementem diety i powszechnym składnikiem kosmetyków niemal na całym świecie?pixabay.comSzałwia lekarska, fot. pixabay.com

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) to roślina należąca do rodziny jasnotowatych. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa ‘salvus’ oznaczającego zdrowie. Zioło to wywodzi się z regionu śródziemnomorskiego i rośnie dziko m.in. w Albanii, Grecji i we Włoszech. Uprawia się je niemal na całym świecie.  

Nie tylko lekarska

Ten półkrzew dorasta zwykle do 70 cm, a jego łodyga drewnieje od dołu. Można go spotkać na słonecznych zboczach gór i przy skałach. Najlepiej rozwija się na obfitujących w wapń wilgotnych glebach. Liście szałwii mają kolor zielono-srebrny. Są aksamitne w dotyku, a ich kształt jest owalny lub lancetowaty. Na brzegach są lekko karbowane. Fioletowo-niebieskie kwiaty szałwii tworzą charakterystyczne 4-8 szczytowe nibyokółki. Okres kwitnienia tej rośliny przypada na maj i czerwiec.

Szałwia lekarska ma wiele odmian. Jedną z nich jest szałwia muszkatowa, której kwiaty są niebieskie lub czerwone. Inna – to szałwia hiszpańska - czyli słynna chia, która wywodzi się z centralnej i południowej części Meksyku. Ta odmiana jest znana na całym świecie, jako superfood i stanowi popularny składnik odżywczych napojów i deserów. Szeroko rozpowszechnionym na terenie Europy szałwiowym okazem jest też szałwia omszona, która stanowi roślinę ozdobną, nie nadającą się do jedzenia. Doświadczeni zielarze znają również szałwię łąkową, która, mimo że leczniczych własciwości nie ma, sprawdza się jako naturalny środek do dezynfekcji. Niewątpliwie jednak najbardziej kontrowersyjną odmianą szałwii na świecie jest szałwia wieszcza. Roślina ta uchodzi bowiem za zakazany środek odurzający!


Niewątpliwie jednak najbardziej kontrowersyjną odmianą szałwii na świecie jest szałwia wieszcza. Roślina ta uchodzi bowiem za zakazany środek odurzający! unsplash-logoBrittany Colette
Ocena (3.8) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy