Tarnina owoc - właściwości, witaminy i wartości odżywcze tarniny

Ciernisty krzew tarniny, fot. pixabay.com Ciernisty krzew tarniny, fot. pixabay.com

Dawno temu na Słowiańszczyźnie wierzono, że przygotowany z ciernistych gałązek tarniny amulet stanowi zaporę dla złych duchów. Dziś zielarze traktują tę roślinę przede wszystkim jako źródło surowców leczniczych, które chronią przed schorzeniami układu krwionośnego, moczowego i pokarmowego. Okazałe kwiaty tarniny i cierpkie, lecz pełne substancji odżywczych, owoce to źródło antyoksydantów, które dobroczynnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Odpowiednio przygotowane tarninowe owoce są nie tylko smaczne, lecz także stanowią bazę dla wielu przetworów. W jaki sposób można oswoić cierniste krzewy tarniny i kiedy najlepiej zebrać lecznicze surowce, stanowiące bazę dla zdrowych naparów i odwarów?


Tarnina (Prunus spinosa), zwana śliwą tarniną bądź tarką, to gatunek krzewu wywodzącego się z rodziny różowatych (Rosaceae). Dziko rośnie na terenie Europy, Azji i północnych krańcach Afryki. W naszym kraju gatunek ten pospolicie występuje głównie na nizinach. Roślina tworzy gęste, a zarazem cierniste zarośla – czyżnie - które stanowią ostoję dla wielu zwierząt leśnych. Jadalne owoce, kwiaty i kora tej rośliny są surowcem leczniczym powszechnie wykorzystywanym przez zielarzy. Co więcej, tarnina jest miododajna i stanowi źródło twardego, wytrzymałego drewna o szerokim zastosowaniu w przemyśle meblarskim.

Śliwka czy borówka? To tarnina!

Współczesna fitoterapia wykorzystuje owoce i kwiaty tarniny w leczeniu m.in. dolegliwości układu moczowego, jelit czy żołądka. Owoce tej rośliny to, przypominające wyglądem borówki, pestkowce, zwane tarkami. Są one umieszczone na krótkich szypułkach. Ich kształt jest kulisty, a średnica wynosi max. 1,5 cm. Mają kolor czarny z niebieskim nalotem. Zielonkawy miąższ owoców mocno przyrasta do pestki. Ma gorzki, cierpki smak. Pestki tarniny są jajowate lub eliptyczne. Zawierają w sobie trujący cyjanowodór, który spożyty w dużej ilości jest niebezpieczny dla zdrowia.


Porównanie wielkości śliwki i tarniny. Fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy