Terpentyna większości z nas kojarzy się z sympatycznym wierszem Jana Brzechwy pt. „Katar”. Niewtajemniczonym wyjaśnijmy, że chodzi o kichającą uporczywie Katarzynę, której na pomoc sprowadzono doktora. „Terpentyną grzbiet jej natarł – A-psik! A po chwili sam miał katar” – relacjonuje poeta. Czyżby więc chodziło faktycznie o prozaiczne lekarstwo na przeziębienie?

- Terpentyna - co to takiego?
- Niezwykła historia zastosowań terpentyny
- Aromatyczny skład chemiczny terpentyny
- Czy terpentyna więc leczy?
- Potencjalnie niebezpieczna!
Terpentyna - co to takiego?
Nazwa terpentyna pochodzi od greckiego słowa „terebinthine” odnoszącego się do gatunku drzewa Pistacia terebinthus, czyli pistacji terpentynowej. To właśnie z niego pozyskiwano najwcześniej uzdrawiającą żywicę, stanowiącą podstawę do destylacji frakcji olejowej. Owe pistacje są typowe dla regionu Morza Śródziemnego i choć liściaste, zawierają bardzo esencjonalną żywicę, która wciąż wykorzystywana jest do produkcji terpentyny.Z czasem i wraz rosnącą renomą terpentyny zaczęto ją pozyskiwać także z sosny nadmorskiej (Pinus pinaster), sosny alepskiej (Pinus halepensis), sosny Massona (Pinus massoniana), sosny Merkusa (Pinus merkusii), sosny długoigielnej (Pinus palustris), sosny taeda (Pinus taeda) i sosny żółtej (Pinus ponderosa). W Kanadzie terpentynę produkuje się także z żywicy jodły, a we Włoszech z modrzewiów.
Aby pozyskać żywicę nacina się w specjalny sposób korę drzew, a rośliny, starając się ochronić ranę, wydzielają zwiększone ilości gojącej żywicy, która zbierana jest do przymocowanych do pnia pojemników. W dalszej kolejności destyluje się zebraną żywicę metodą parową, tak, że właściwa terpentyna paruje i skrapla się do specjalnego naczynia. Te same rezultaty można uzyskać przetwarzając sosnowe drzewo.

Terpentyna najczęściej produkowana jest z żywicy sosny, fot. shutterstock
Niezwykła historia zastosowań terpentyny
Terpentyna znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle jako uniwersalny rozpuszczalnik. Można nią łatwo rozrzedzać farby olejne, a ponadto stanowi podstawę do produkcji lakierów. W praktyce jest jednak dość droga, stąd często zastępuje się ją tańszymi destylatami ropy naftowej.Ponadto terpentyna odgrywa ważną rolę w procesach syntezy zmierzających do uzyskania różnych organicznych substancji i materiałów. Bardzo często pozyskuje się z niej pojedyncze związki eteryczne, takie jak kamforę czy geraniol. Nawet produkty uboczne destylacji terpentyny są wysoce użyteczne – produkuje się z nich bowiem kalafonię, znaną choćby skrzypkom jako środek do nacierania strun.
Ale ludzka fascynacja terpentyną zatacza o wiele szersze kręgi, a jej wykorzystanie bywa niezwykle kreatywne, a wręcz kuriozalne:
- Z terpentyny produkuje się pasty do butów i podłóg.
- Jej aromatyczne właściwości wykorzystuje się do produkcji perfum.
- Dodaje się ją do środków czyszczących i odkażających, zarówno ze względu na właściwości bakteriobójcze, jak i świeży zapach.
- Terpentyna służy do produkcji środków insektobójczych.
- Przed rozpowszechnieniem elektryczności terpentyna była również paliwem do lamp olejowych, znacznie tańszym niż tłuszcz wielorybi.
- Po II Wojnie Światowej motocykle marki Honda tankowano terpentyną z uwagi na niedostatek benzyny.
- Terpentynę dodawano nawet do dżinu, aby polepszyć jego smak!
Ponadto terpentyna od wieków cieszy się renomą wśród lekarzy i znachorów, którzy wykorzystują potencjał aromatycznych substancji w zawartych w naturalnej żywicy.
Aromatyczny skład chemiczny terpentyny
Terpentyna w rzeczy samej jest klasycznym olejkiem eterycznym, złożonym przede wszystkim z dwóch rodzajów silnych związków lotnych. Pierwszy z nich, alfa-pinen to grupa substancji złożonych z monoterpenów oraz seskwiterpenów. W warunkach laboratoryjnych wykazują one silne działanie bakteriobójcze wobec bakterii gram-dodatnich, a także drożdży. Wydaje się, że terpeny wywierają toksyczny wpływ na błony komórkowe mikroorganizmów i tym sposobem skutecznie je unieszkodliwiają. Alfa-pinen jest przy tym skuteczny m.in. wobec gronkowca złocistego oraz gronkowca skórnego.Drugi element terpentyny stanowią beta-pineny, które w wielu aspektach wykazują bardzo podobne działanie jak alfa-pineny. Niszczą one skutecznie bakterie i grzyby, zabijają insekty, a nawet wykazują właściwości cytostatyczne, zwalczając określone komórki nowotworowe!
Alfa- i beta-pineny są również silnym antyoksydantami, o właściwościach przeciwzapalnych oraz relaksujących skurcze mięśnie jelitowych. W badaniach na szczurach wykazują również ogólne działanie rozluźniające i przeciwstresowe.
Ekologia.pl poleca

Z terpentyny wytwarza się nawet mydła, fot. shutterstock
Czy terpentyna więc leczy?
Już starożytni, mimo że pozbawieni współczesnych metod analizy substancji chemicznych, instynktownie wyczuwali potencjał tkwiący w aromatycznych związkach żywicznych. Źródła historyczne wskazują, że zarówno Hipokrates, jak i Galen oraz Dioskurydes polecali terpentynę na schorzenia górnych dróg oddechowych oraz kamicę żółciową. W późniejszej historii medycyny terpentyna pojawia się również jako lek na bóle reumatyczne, schorzenia wątroby, ischias, czy nawet zaparcia.W nowoczesnej fitoterapii terpentyna wciąż też uznawana jest za efektywny środek przeciwbólowy w kontekście zapalenia stawów, ścięgien, a nawet przemęczonych mięśni. Zaaplikowana na skórę niemal natychmiastowo zwiększa przekrwienie tkanki w danym obszarze, co zmniejsza nasilenie nerwobólów, a także łagodzi odmrożenia.
Może również skutecznie zwalczać wszy, a rozsądnym stężeniu wykazuje potencjał łagodzenia bakteryjnych i grzybicznych infekcji skóry, przyspieszając również proces gojenia. Ponoć przynosi także znaczącą ulgę przy atakach egzemy oraz zajadach.
Diagram podsumowujący właściwości zdrowotne terpentyny; opracowanie własne
Potencjalnie niebezpieczna!
Pomysł, aby stosować terpentynę doustnie prawdopodobnie kosztował zdrowie niejednego człowieka. Dzisiaj wiemy, że dawka 2 ml na kilogram ciała uznawana jest już za trującą, a 120-180 ml może zabić dorosłego! Spożyta doustnie terpentyna w większych ilościach powoduje silne bóle głowy, bezsenność, kaszel, krwawienie w płucach, wymioty, a także uszkodzenie nerek, mózgu, śpiączkę i śmierć.Ogólnie rzecz biorąc, na dzień dzisiejszy dopuszcza się stosowanie terpentyny jedynie zewnętrznie, na ograniczone powierzchniowo połacie skóry oraz w formie inhalacji. Ale i te metody nie są pozbawione potencjalnego ryzyka. Wdychane opary z terpentyny w większych dawkach mogą podrażnić oczy i błony śluzowe dróg oddechowych, tym samym nasilając kaszel, a nawet prowadząc do zapalenia kłębuszkowego nerek! Sytuacja ta odnosi się jednak przede wszystkim do pracowników zakładów chemicznych zmuszonych pracować po osiem godzin dziennie w oparach terpentyny. U osób wrażliwych wszak nawet niewielka ekspozycja skóry na działanie olejku z żywicy może prowadzić do alergii, wysypek i silnych podrażnień. Z tego względu przed pierwszym zastosowaniem terpentyny należy bezwzględnie przeprowadzić test wrażliwości.
Agata Pavlinec
Bibliografia
- Beatrice Mercier i in.; “The essential oil of turpentine and its major volatile fraction (α- and β-pinenes): A review”; data dostępu: 2019-12-11
- Dirk Gillabel; “Healing with Turpentine”; data dostępu: 2019-12-11
- RxList; “Turpentine oil”; data dostępu: 2019-12-11
- TOXNET; “Turpentine”; data dostępu: 2019-12-11
- William Charles Evans i in., Trease and Evans'; “Volatile oils and resins”; Pharmacognosy (Sixteenth Edition), 2009;