Triklosan - właściwości, działanie i zastosowanie triklosanu

Triklosan to jeden z najpowszechniej stosowanych środków bakteriobójczych i bakteriostatycznych. Znajduje się m.in. w pastach do zębów. By stevepb via Pixabay CC0. Triklosan to jeden z najpowszechniej stosowanych środków bakteriobójczych i bakteriostatycznych. Znajduje się m.in. w pastach do zębów. By stevepb via Pixabay CC0.

Triklosan to popularny konserwant o właściwościach grzybobójczych i antybakteryjnych. Triklosan jest obecny w wodzie pitnej, kosmetykach i codziennych środkach higieny. Długotrwała absorpcja triklosanu powoduje jego kumulację w organizmie, a to z kolei może napędzać procesy chorobotwórcze. Jak działa triklosan i w jaki sposób go unikać, skoro jest wszechobecny? Czy triklosan czyni więcej szkód niż pożytku?


Triklosan: okiem chemika

Triklosan to substancja znana w świeci chemii  jako 4-chloro-2-(2,4-dichlorofenoksy)-fenol, należący do grupy fenoli. Triklosan rozpuszcza się w tłuszczach, etanolu czy eterze dietylowym, jest natomiast słabo rozpuszczalny w wodzie. Ma postać krystalicznego proszku o słabym zapachu charakterystycznym dla fenoli. Jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe są warunkowane posiadaniem grupy funkcyjnej typowej dla fenoli i eterów. Związek ten ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Działa na bakterie Gram-dodatnie, Gram-ujemne, bakterie beztlenowe i grzyby z rodzaju Candida. Zapobiega powstawaniu grzybicy oraz pleśni. Niekiedy wykazuje również działanie przeciwwirusowe. W niskich stężeniach triklosan działa bakteriostatycznie, w wysokich natomiast zachowuje się jak biocyd i oddziałuje na bakterie poprzez cytoplazmę i błonę komórkową. Bakteriostatyczne działanie triklosanu jest możliwie przede wszystkim poprzez hamowanie syntezy kwasów tłuszczowych.

Triklosan został odkryty w latach 60. ubiegłego wieku i od tego czasu jest z powodzeniem stosowany w produkcji kosmetyków do pielęgnacji skóry, środkach higienicznych, a także w szpitalach i gabinetach zabiegowych. Stosowanie triklosanu jest regulowane przez prawo międzynarodowe i krajowe. Zapisy na ten temat znajdziemy między innymi w EU Cosmetic Directive czy w Canadian Food and Drug Administration. W Polsce kwestią triklosanu zajęło się Ministerstwo Zdrowia (które, co istotne, wpisało go na listę substancji niebezpiecznych).


Triklosan znajduje się w antybakteryjnych mydłach do rąk. Fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy