Uczep trójlistkowy - właściwości, działanie i zastosowanie uczepu trójlistkowego

By Christian Fischer, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11330343 By Christian Fischer, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11330343

Uczep trójlistkowy to niepozorna roślinka, która letnią porą cieszy oko żółtymi kwiatami. Ma zdolność sprytnego wczepiania się w nasze ubrania, przez co przypadkiem możemy zabrać ją do domu. Rolnicy uznają uczep trójlistkowy za chwast, zaś zielarze widzą w nim surowiec leczniczy o silnym działaniu oczyszczającym. Roślina ta doskonale leczy problemy skórne, detoksykuje i uspokaja. Aby skorzystać z prozdrowotnych właściwości uczepu trójlistkowego, który wręcz sam wprasza się do naszej apteczki, warto przygotować z niego napar, mieszankę do kąpieli, olej albo… nalewkę!


Uczep trójlistkowy, zwany uczepem trójdzielnym (Bidens tripartita L.), należy do rodziny astrowatych. Występuje dziko na terenie Europy, Azji, północnej części Afryki i w Ameryce Północnej. W Polsce można go spotkać na terenach nizinnych i w niskich partiach gór. Zabarwiona na czerwono łodyga uczepu osiąga maksymalnie 1 metr wysokości, liście zaś są zielone i ułożone naprzeciwlegle. Kwiaty tej rośliny zbierają się w żółtobrązowe koszyczki, a owoc stanowi płaska niełupka uzbrojona w sztywne zadziory. Uczep trójlistkowy stanowi roślinę jednoroczną. Rośnie z reguły na bagnach, brzegach wód i podmokłych łąkach. Rolnicy uznają go za chwast. Okres jego kwitnienia przypada na sezon od lipca do października. Roślina ta rozsiewa się przez zoochorię i antropochorię. Uzbrojone w zadziory owoce przyczepiają się do sierści zwierząt tudzież ubrań ludzi. Surowiec leczniczy uczepu stanowi ziele. Fitoterapeuci zbierają je w okresie kwitnienia. Jest ono bogate w poliacetyleny, luteoliny, kwercetynę, garbniki, olejek eteryczny i laktony. Napary z suszonego zioła uczepu wykazują działanie przeciwzapalne, ściągające i przeciwobrzękowe.

Balkonowy zielnik

Uczep trójlistkowy możemy uprawiać na balkonie - pod warunkiem, że zapewnimy mu odpowiednio dużo wilgoci. Ziemia pod uprawę powinna mieć odczyn lekko kwaśny lub zasadowy. Najlepiej użyć specjalnej ziemi przeznaczonej dla kwiatów balkonowych. Stanowisko przygotowane pod uprawę powinno być jasne, z dobrym dostępem do promieni słonecznych. Latem, zwłaszcza w upały, musimy pamiętać o nawadnianiu uczepu nawet kilka razy dziennie. Jako że roślina ta dość dobrze znosi przycinanie, możemy z łatwością nadać jej pożądany kształt. Do celów leczniczych ziele uczepu zbieramy w okresie kwitnienia, a więc w sierpniu. Najwięcej wartości mają liście, kwiatostany i nasiona. Po ich zebraniu należy je ususzyć w przewiewnym i ciemnym miejscu – koniecznie w niskiej temperaturze. Surowiec przechowujemy w szklanych słojach i rozdrabniamy przed planowanym użyciem. Zioło powinno mieć ciemnozieloną barwę, słaby zapach, a także lekko ściągający i palący smak.


Uczep trójlistkowy. Wikipedia.org
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy