Ukąszenia owadów ‒ co zrobić żeby nie swędziało?

pixabay.com pixabay.com

Wakacje w domku nad jeziorem, biwak w lesie czy grill w ogrodzie. Nawet najlepszy pobyt na łonie natury mogą zepsuć natrętne owady, które nas kłują i kąsają, powodując powstanie bolesnych i swędzących bąbli.


Jak sobie radzić z ukąszeniami? W domu znajdziemy wiele środków, które przyniosą ulgę przy swędzących bąblach.

  • Ocet, który akurat znajduje się w domu (może być spirytusowy, winny lub jabłkowy). Nasączony octem gazik lub wacik przykładamy do miejsca ukąszenia i trzymamy przez kilka minut. Substancje zawarte w occie nie dopuszczą do powstania stanu zapalnego i zniwelują uczucie swędzenia.
  • Soda oczyszczona ‒ sodę oczyszczoną mieszamy z wodą w takich proporcjach, by powstała pasta. Tak przygotowaną pastą można smarować miejsca ukąszeń pszczół i innych owadów, dzięki czemu zniknie ból i opuchlizna. Soda neutralizuje także jad
  • Cebula ‒ okłady z cebuli pozwolą zmniejszyć obrzęki po ukąszeniach owadów – wystarczy przyłożyć do bolącego miejsca plaster świeżej cebuli, a zawarta w niej siarka zneutralizuje pieczenie i swędzenie oraz zmniejszy opuchliznę. W kontakcie ze skórą zadziała również kwercetyna, która ma właściwości antyhistaminowe.
  • Biała kapusta ‒ zanim przyłożymy kapustę do miejsca ukąszenia, jej liście należy lekko rozgnieść, by puściły sok. Sok z kapusty działa antyseptycznie i wyciąga toksyny ze skóry.

Należy pamiętać, że domowe sposoby łagodzą dyskomfort i są dobrym rozwiązaniem w przypadku ugryzień komarów, czy pszczół. W przypadku ukąszeń gromadnych (meszek, os, czy pszczół) może pojawić się reakcja alergiczna, która będzie wymagała natychmiastowego działania i konsultacji lekarza.

Ekologia.pl


Źródło:
https://dziecisawazne.pl/
https://naturalnienaturalni.pl/


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy