Uwaga! Te zioła mogą zaszkodzić latem

pixabay.com pixabay.com

Zwolenników ziołowych kuracji jest coraz więcej, jednak nie wszyscy wiedzą, że korzystanie z leczniczych właściwości niektórych roślin latem bywa niebezpieczne. Niepokojące objawy pojawiają się zwłaszcza po długotrwałej kąpieli słonecznej. Kiedy promieniowanie UV wchodzi w interakcję z zawartymi w surowcu substancjami, na skórze mogą pojawiać się nieestetyczne przebarwienia, a nawet wysypka! Jakich ziół powinniśmy unikać letnią porą?


Odczyn fotoalergiczny pojawia się na skórze pod wpływem słońca, kiedy w naszym organizmie znajdują się niektóre substancje pochodzące od ziół. Swędzące grudki czy ciemne przebarwienia są spowodowane nierozsądnie przeprowadzaną terapią, z reguły bez konsultacji z naturoterapeutą. Są bowiem takie roślinne kosmetyki i suplementy, których nie powinniśmy stosować latem.

Oto one:

RUMIANEK

Rumianek ma nieocenione właściwości poprawiające trawienie, łagodzące, uspokajające i antydepresyjne. W okresie od czerwca do października powinniśmy jednak ograniczyć stosowanie preparatów na bazie tego zioła, aby uniknąć pojawienia się reakcji fotoalergicznych na skórze.

DZIURAWIEC

Ziele dziurawca jest popularnym składnikiem wielu mieszanek ziołowych i kapsułek, które mają za zadanie poprawić trawienie, złagodzić bóle menstruacyjne i zapobiec wahaniom nastroju. Roślina ta zawiera jednak hiperycynę, która jest niestety substancją o działaniu fotouczulającym. Z tego względu, najlepszy czas na dziurawcowe terapie to późna jesień i zima.

SKRZYP POLNY


Mimo że naukowcom do tej pory nie udało się wskazać substancji odpowiedzialnej za reakcje uczuleniowe, skrzyp polny czasami powoduje przypadki nadwrażliwości na promieniowanie UV. Z tego powodu, jeśli jesteśmy podatni na alergie skórne, w czasie lata powinniśmy ograniczyć spożywanie preparatów zawierających to ziele w składzie.


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy