Pestycydy w owocach i warzywach - gdzie jest ich najwięcej? Jak unikać pestycydów?

fot. C. G. P. Grey/Flickr CCfot. C. G. P. Grey/Flickr CC

Lubisz smak soczystych pomidorów i zapach świeżych ogórków? Właśnie teraz jest czas – kiedy na straganach i sklepowych półkach zaczynają pojawiać się przeróżne świeże warzywa i owoce, powszechnie uznawane za zdrowe. Ale to tylko jedna strona medalu. Warzywa i owoce, choć smaczne i bogate w witaminy, składniki mineralne i przeciwutleniacze, często zawierają dużo pozostałości środków ochrony roślin – pestycydów.


Mimo iż pestycydy są bardzo skuteczne w walce ze szkodnikami, nie mają dobrej prasy. Pestycydy nie zagrażają naszemu zdrowiu bezpośrednio, ale zjadanie ich regularnie i w zbyt wysokich stężeniach może mieć poważne następstwa. Kumulacja pestycydów może wpłynąć na zdrowie, wywołując nowotwory, problemy z rozwojem u płodu i u dzieci, zaburzenia układów biologicznych (rozrodczego, hormonalnego, odpornościowego, nerwowego centralnego). Dlatego warto unikać styczności z nimi, jednak nie zawsze jest to możliwe – bo aż 43 proc. wszystkich warzyw i owoców zawiera wykrywalny poziom pestycydów.

Czy zatem jesteśmy skazani na chemię w pożywieniu? Oczywiście, że nie. Musimy tylko wiedzieć, w których produktach jest jej najwięcej. I tutaj z pomocą przychodzi Environmental Working Group (EWG). EWG to amerykańska organizacja, która co roku publikuje przewodnik, który odpowiada na pytanie: w których warzywach i owocach jest najwięcej pestycydów?


Pestycydy, których użyto na każdym etapie hodowli powodują,że mamy piękne, duże i błyszczące jabłka, fot. sxc.hu
Ocena (3.9) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy