Węgiel leczniczy – właściwości, działanie i zastosowanie węgla leczniczego

Węgiel leczniczy to tani lek i kosmetyk dostępny od ręki, w tabletkach lub w proszku. By Honza Groh (Jagro) [CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons Węgiel leczniczy to tani lek i kosmetyk dostępny od ręki, w tabletkach lub w proszku. By Honza Groh (Jagro) [CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons

Ma postać czarnych pastylek, niezwykłe właściwości adsorbujące i jest najpopularniejszym lekiem stosowanym, gdy dopadnie nas biegunka lub zatrucie. Węgiel leczniczy to substancja organiczna, nietoksyczna i bezpieczna. Nie jest jednak lekiem uniwersalnym, który można stosować na wszystkie bolączki układu pokarmowego, niezależnie od przyczyny. Kiedy można sięgnąć po węgiel leczniczy bez obaw i jakie właściwości sprawiają, że jest on tak skuteczny? Dlaczego węgiel leczniczy jest tak popularny w kosmetyce?


Węgiel leczniczy (aktywowany) – czym jest i jak działa?

Aktywna forma węgla (Carbo activatus) powstaje poprzez spalanie miazgi drzewnej w temperaturze 900 st. C oraz aktywowanie go za pośrednictwem silnych kwasów lub pary wodnej. Aktywowanie węgla leczniczego ma na celu maksymalne zwiększenie jego powierzchni adsorpcyjnej, co przekłada się na zdolność pochłaniania substancji szkodliwych. Węgiel aktywny (aktywowany) znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, np., jako filtr wyłapujący niepożądane substancje, pochłaniacz gazów czy katalizator w przemyśle chemicznym. Szczególnie ważne jest zastosowanie węgla aktywnego w medycynie do leczenia wzdęć, niestrawności i zatruć, a przede wszystkim biegunek. Węgiel wykorzystywane jako środek terapeutyczny nosi nazwę węgla leczniczego (Carbo medicinalis). Od pewnego czasu węgiel aktywny to także ekonomiczny sposób na wybielanie zębów.Alternatywnym źródłem pozyskiwania węgla leczniczego, po które sięgają Innuici i inne ludy rdzenne różnych kontynentów, są spalone kości zwierząt. Węgiel od dawien dawna służył ludom plemiennym do oczyszczania ran i odtruwania organizmu po ukąszeniach, ugryzieniach czy kontakcie z trującymi roślinami.

Do produkcji węgla leczniczego służy nie tylko drewno, ale też odpady rolnicze, takie jak łupiny, nasiona owoców, łuski czy nawet słoma. Czyni to z niego produkt ekologiczny i nietoksyczny.Węgiel leczniczy to jeden z najpopularniejszych środków w leczeniu biegunek i zatruć. By derneuemann via Pixabay CC0.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy