Werbena pospolita – właściwości, działanie i zastosowanie werbeny pospolitej

Kwiaty werbeny, fot. pixabay.com Kwiaty werbeny, fot. pixabay.com

Werbena pospolita to roślina wykorzystywana w celach leczniczych. W medycynie niekonwencjonalnej znana i stosowana jest od stuleci. Już nasze prababki regularnie zażywały naparów z werbeny pospolitej, by wyleczyć wiele chorób i przykrych dolegliwości. Do dnia dzisiejszego medycyna naturalna czerpie lecznicze właściwości z tej niezwykłej rośliny.


Czym jest werbena pospolita?

Werbena pospolita, nazywana inaczej werbeną lekarską, to roślina zielna, która już w starożytności pełniła wiele ważnych funkcji. O tym, że jest wyjątkowa świadczyły nazwy takie jak: “smocza trawa” czy “żelazna werbena”. Korzeń rośliny był amuletem noszonym przez egipskich kapłanów, zaś starożytni Persowie używali ziele werbeny pospolitej do wróżenia. Chrześcijanie nazywali ją „świętym ziołem” i podobno to właśnie ona posłużyła do tamowania krwi z ran Chrystusa. Druidzi oczyszczali wodą z werbeną swoje ołtarze, Celtowie sporządzali z niej mikstury niezbędne do odprawiania obrzędów. Indianie zamieszkujący tereny Ameryki Północnej przypisywali jej magiczne działanie - moc wywoływania snów. W Chinach ze względu na silne właściwości lecznicze była nazywana „zębem smoka”. Czy potrzeba lepszych rekomendacji?

W wielu podaniach ludowych, werbena pospolita określana jest mianem zaczarowanego zioła. Przypisywano jej cudowne właściwości i uważano, że przynosi szczęście. Bardzo często suszone ziele werbeny noszono przy sobie w woreczkach lub rozkładano w różnych miejscach w domu. Jej zadaniem było zapewnienie  szczęścia i odpędzanie złych mocy. Werbena pospolita stanowiła podstawowy składnik wszelkich eliksirów miłosnych. Miała również dodawać energii i zwiększać kreatywność. Kobiety wykorzystywały ją podczas bolesnych menstruacji oraz jako środek pobudzający produkcję mleka u matek karmiących.

Pielęgnacja i warunki uprawy werbeny pospolitej

To dziko rosnącą roślina, która naturalnie występuje na terenach Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej. Wzrasta maksymalnie do 70 cm. Charakteryzuje się wzniesioną, silnie rozkrzewioną łodygą i szorstkich, lancetowatych liściach. Z kolei kwiaty werbeny są białe, jasno różowe lub liliowe, zebrane w wydłużone, luźne kwiatostany. Wydzielają przyjemny i delikatny zapach. Owocem jest rozłupka, która z zewnątrz posiada podłużne żeberka. Werbena kwitnie w okresie od lipca do września. Bardzo często uprawiana jest jako roślina ozdobna.

Werbena pospolita dobrze wzrasta zarówno w nasłonecznionych miejscach, jak i lekko zacienionych. Natomiast całkowite zacienienie nie ma pozytywnego wpływu na jej kwitnienie. Roślina lubuje się w żyznym i przewiewnym podłożu. Najlepiej, jeśli będzie bogate w azot, było stale wilgotne, ale trzeba pamiętać, że nadmierne zalewanie może powodować gnicie korzeni.

Roślina ta wymaga regularnego, codziennego podlewania. Po przekwitnieniu, suche kwiatostany należy usuwać, dzięki temu w kolejnym sezonie roślina ponownie zakwitnie. Werbena lubuje się w wiosennym zasilaniu nawozem wieloskładnikowym. Należy jednak pamiętać, by nie stosować za dużo nawozu, ponieważ później słabiej kwitnie, a cała siła wzrostu koncentruje się na liściach – a nie kwiatach. Werbena jest wrażliwa na przymrozki. Roślina znacznie lepiej czuje się posadzona w dużych pojemnikach.


kwiat werbeny pospolitej, fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy