WHO wypowiedziała wojnę tłuszczom trans

fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Tłuszcze trans mają zniknąć z żywności w ciągu 5 kolejnych lat! WHO szacuje, że ich spożycie prowadzi do ponad 500 tysięcy zgonów rocznie. Zdaniem organizacji wyeliminowanie tłuszczów trans jest kluczem do ochrony zdrowia i ratowania życia ludzi.


Przemysłowe tłuszcze trans są zawarte w utwardzonych tłuszczach roślinnych, takich jak margaryna. Są obecne także w słonych i słodkich przekąskach, pieczonych produktach spożywczych i smażonych potrawach typu fast-food. Producenci często stosują tłuszcze trans, ponieważ mają dłuższy okres przydatności do spożycia niż inne tłuszcze. Nadają też produktom pożądanej konsystencji – sprawiają, że krakersy są bardziej chrupkie, a kremy bardziej kremowe. Niestety tłuszcze trans mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Dlatego WHO wzywa rządy do wyeliminowania wytwarzanych przemysłowo kwasów tłuszczowych trans z pożywienia. Organizacja uznała ich usunięcie z żywności za jeden ze swoich strategicznych celów na lata 2019-2023.

Światowa Organizacja Zdrowia  zachęca rządy do wdrożenia strategicznych działań, które pomogą wyeliminować niezdrowe tłuszcze z diety. WHO zaleca m. in., by władze państw zapoznały się ze specyfiką przemysłowej produkcji tłuszczów, promowały przetwórców, którzy zastąpią tłuszcze trans zdrowszymi alternatywami, monitorowały ich zawartość w produktach spożywczych i edukowały konsumentów.

Wiele krajów już podjęło decyzję o ograniczeniu lub zakazie stosowania tłuszczów trans w pożywieniu. Zakaz taki obowiązuje w Danii, Szwajcarii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy