Witamina K2 – właściwości, działanie i występowanie witaminy K2

pixabay.com pixabay.com

Niewielu ludzi ma świadomość, że istnieje witamina K, więc pojęcie witaminy K2 może być tym większą niespodzianką. Tymczasem, zdaniem naukowców, ogromna część światowej populacji cierpi na jej niedobór witaminy K2, który manifestuje się zwłaszcza częstszym rozwojem chorób serca w wieku od 15 do 64 lat.


Pomimo dzisiejszej społecznej nieświadomości, witamina K wcale nie jest nowinką medyczną. Została ona bowiem odkryta już w 1929 roku przez duńskiego biochemika, Henrika Dama, który później podzielił się z Amerykaninem, Edwardem Doisy, Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny. Obaj panowie nie tylko potwierdzili istnienie nowej witaminy, ale udokumentowali jej postać i znaczenie dla organizmu – a jest ono niebagatelne.

Sama nazwa „K” omija kilka witaminowych liter alfabetu i odnosi się bezpośrednio do niemieckiego określenia „Koagulationsvitamin” - czyli witaminy odpowiedzialnej za krzepnięcie krwi. Bo też taka jest główna rola witaminy K1, znanej po prostu jako witamina K – wspieranie prawidłowego procesu koagulacji krwi.

Czym jest witamina K2?

Związek zwany witaminą K2 to inaczej menachinon, występujący w formie różnej długości łańcuchów, tworzonych przez tzw. grupy izoprenowe. Pod względem odżywczym dla zdrowia człowieka najistotniejsze są jego dwa typy – MK-4 oraz MK-7, dostępne w aptekach w formie suplementów. Witamina K2 występuje bowiem w postaci naturalnej, np. w tkankach zwierzęcych, ale umiemy ją już syntetyzować w formie łatwej do podania – w tabletkach.

I choć witamina K2 jest pod względem chemicznym podobna w budowie do witaminy K1, jej znaczenie dla organizmu jest zgoła inne.


Budowa chemiczna cząsteczki witaminy K1 i K2; źródło: opracowanie własne na podst. „Role of Vitamin K2 in Atherosclerosis and Vascular Calcification” autorstwa Paola Atollah, MD
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy