Witamina L1 to inaczej kwas antranilowy – związek organiczny o chemicznej formule C7H7NO2. Wpływ witaminy L1 na organizm ludzki nie jest jeszcze do końca zbadany, a mimo to w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością znajdziemy już odpowiednie pigułki. Czy i kto powinien pomyśleć o suplementacji witaminą L1?

- Witamina L1 - historia odkrycia
- Charakterystyka witaminy L1
- Wpływ witaminy L1 na laktację
- Inne właściwości witaminy L1
- Witamina L1 jako suplement diety
- Czy witamina L1 może zaszkodzić?
Ta ogólna charakterystyka sprawiła, że w swoim czasie wiele nowoodkrytych związków organicznych trafiło do szuflady z witaminami, przyjmując kolejno nazwy F, G, H, I, J, itd. Po jakimś czasie naukowcy zrewidowali jednak swe poglądy dotyczące ważności i funkcjonalności poszczególnych substancji i, kolokwialnie mówiąc, „wyrzucili” znaczną ich część z grona witamin – taki właśnie los spotkał witaminę L1.
Witamina L1 - historia odkrycia
W 1934 r. grupa naukowców pod przewodnictwem dr Waro Nakahaka udowodniła istnienie w organizmie związku będącego pochodną kwasu benzoesowego, który rzekomo miał warunkować pobudzanie laktacji u kobiet. Stąd też nazwa nowej witaminy: „L” jak laktacja (z ang. „lactation”). Po dwóch latach ten sam zespół zidentyfikował drugi związek biorący udział w pobudzaniu gruczołów mlecznych i nazwał go witaminą L2 – mowa o adenylotiometylopentozie wyizolowanej z kwasu nukleinowego drożdży. Witamina L1 – inaczej jeszcze kwas 2-aminobenzoesowy – odkryta została w ludzkiej wątrobie.Charakterystyka witaminy L1
Popularnie zwany witaminą L1, kwas antranilowy jest z chemicznego punktu widzenia aminokwasem aromatycznym. W swojej strukturze posiada grupę karboksylową oraz grupę aminową, które rozdzielone są jednak więcej niż jednym atomem węgla, funkcjonując z tego powodu oddzielnie.Pod względem fizycznym witamina L1 jest bezwonną, stałą substancją w kolorze białym, czasem żółtym, o krystalicznej strukturze i słodkim smaku. Związek jest łatwopalny i wrażliwy na promieniowanie słoneczne, a także stosunkowo mało trwały.

Witamina L1 czyli kwas antranilowy, fot. shutterstock
Wpływ witaminy L1 na laktację
W eksperymentach prowadzonych na szczurach suplementacja diety kwasem antranilowym wyraźnie poprawiła mleczność samic. Zwierzętom podawano przy tym witaminę L1 wraz z L2. Przy okazji tych badań odkryto też zależność między witaminą L1 a tryptofanem obecnym m.in. w mleku matki – ten pierwszy związek jest bowiem prekursorem syntezy drugiego.Na dzień dzisiejszy witamina L1 jest oficjalnie uznawana za związek mogący stymulować laktację u kobiet po porodzie. Przełożenie, jakie może mieć wysoka podaż witaminy L1 na poziom tryptofanu w mleku matki oraz ogólne samopoczucie karmiącej, nie jest jednak znane.
Diagram przedstawiający potencjalne właściwości terapeutyczne witaminy L1; opracowanie własne
Inne właściwości witaminy L1
Jako związek blisko związany z tryptofanem, witamina L1 w badaniach okazuje się również brać udział w procesie syntezy serotoniny, co odsłoniło nowe potencjalne zastosowania dla witaminy L1.W logiczny sposób więc witaminę L1 zaczęto polecać przede wszystkim przy stanach silnego stresu, niepokoju, a także depresji. Teoria medycyny zakłada, że poprzez zwiększenie podaży prekursora tryptofanu w organizmie pojawi się więcej cennego aminokwasu, a, co za tym idzie, podwyższony zostanie poziom serotoniny w mózgu.
To jednak nie wszystko! Tryptofan bierze bowiem udział w procesie budowy białek, które odgrywają kluczową rolę dla zdrowia skóry i włosów. Jego niedobór powoduje często choroby i zaburzenia objawiające się długotrwałymi problemami ze stanami zapalnymi skóry oraz złą kondycją włosów. Witamina L1 ma być odpowiedzią również na te problemy, ograniczając podrażnienia i wspierając prawidłową budowę białek.

Witamina L1 może sprzyjać zdrowiu skóry oraz włosw, fot. shutterstock
Witamina L1 jako suplement diety
O witaminie L1 wiemy jednak wciąż stosunkowo mało. Wydaje się, że jego niedobory wśród społeczeństwa są stosunkowo rzadkie, ale brakuje listy konkretnych produktów spożywczych dostarczających laktacyjnej witaminy – ponoć bogata w nią ma być wątroba wołowa.Jako ciekawostkę warto dodać, że witamina L1 obecny jest w furosemidzie – substancji należącej do sulfonamidów i wykorzystywanej w medycynie jako lek moczopędny i redukujący nadciśnienie.
Czy witamina L1 może zaszkodzić?
Na dzień dzisiejszy witamina L1 uważana jest za całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Brakuje doniesień o jego potencjalnej toksyczności, a zarazem nie zaobserwowano negatywnych skutków przedawkowania. Z tego punktu widzenia, nie ma przeciwskazań, żeby nie wypróbować skuteczności witaminy L1 zwłaszcza przy problemach z laktacją czy zaburzeniach psychologicznych.Agata Pavlinec
Bibliografia
- Human Metabolome Database; “2-Aminobenzoic acid”; data dostępu: 2019-08-08
- Institute of Physical and Chemical Research, Tokyo ; “Identification of Vitamin L1 (Anthraniic Acid)” Waro NAKAHAKA I in.”; data dostępu: 2019-08-08
- Toxicology Data Network; “Anthranilic acid”; data dostępu: 2019-08-08
- Daily Health Magazine; “L1 Vitamin”; data dostępu: 2019-08-08