Wrotycz pospolity ‒ właściwości, działanie i zastosowanie wrotycza pospolitego

Wrotycz pospolity. Fot. pixabay.com Wrotycz pospolity. Fot. pixabay.com

Wrotycz pospolity zwalcza pasożyty, odstrasza muchy, komary i kleszcze. Był powszechnie stosowany przez nasze prababcie i babcie. Współcześnie, wrotycz pospolity ze względu na swój skład chemiczny, uznawany jest za zioło niebezpieczne. Dlaczego roślina ta budzi takie kontrowersje?


Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare), nazywany także mlecznicą, piżmem, wrotyczem swojskim, to popularna bylina z rodziny astrowatych. Występuje w Europie, na Syberii, w Azji. Z racji tego, że nie jest wymagającą rośliną, wrotycz pospolicie występuje w Polsce porastając tereny nizinne, głównie nieużytki rolne, zarośnięte pola, miedze, pobocza torów kolejowych i dróg.

Mlecznica to roślina wieloletnia, której łodygi mogą dorastać do 1,5 m wysokości. Ma mocne korzenie, rozgałęzione kłącze i sztywne łodygi, które porastają ciemnozielone, pierzaste liście. Łodygi na górze są uwieńczone baldachokształtnym kwiatostanem. Kwiaty ułożone w koszyczki mają barwę ciemnożółtą. Wrotycz pospolity kwitnie od lipca do września. Owocem jest brunatnoszara niełupka, długości do 2 mm, z bardzo krótkim rąbkiem kielichowym. Wrotycz pospolity wydziela intensywny, kamforowy zapach.

W ziołolecznictwie wykorzystuje się praktycznie całą roślinę. Zbierane są głównie koszyczki kwiatowe i zielone części wrotyczu. Kolekcjonuje się je na początku kwitnienia (od połowy lipca do września), ścinając nożem lub nożyczkami. Koszyczki kwiatowe najlepiej suszyć w temperaturze powyżej 35 st. C, wtedy zachowują swój naturalny kolor i zapach. Wysuszone części zioła przechowujemy w szklanym słoiku, poza zasięgiem dzieci.

Wrotycz pospolity zawiera olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki, gorycze (β-tujon, izotujon), kwasy organiczne, monoterpenoidy oraz dużą zawartość potasu. Lecznicze działanie przypisuje się głównie obecności β-tujonu, a także laktonom seskwiterpenowym, które również wpływają na aktywność surowca.


Kwiaty wrotycza pospolitego, fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy