Wyciąg z dziurawca – właściwości, działanie i zastosowanie wyciągu z dziurawca

Dziurawiec zwyczajny zaczyna kwitnienie pod koniec czerwca. Jego kwiaty są intensywnie żółte, pięciopłatkowe, z dużą liczą pręcików. By ericreardon via Pixabay CC0. Dziurawiec zwyczajny zaczyna kwitnienie pod koniec czerwca. Jego kwiaty są intensywnie żółte, pięciopłatkowe, z dużą liczą pręcików. By ericreardon via Pixabay CC0.

Dziurawiec zwyczajny to jeden z najchętniej wykorzystywanych surowców zielarskich. Ta popularna bylina ma wszechstronne zastosowanie w lecznictwie – pomaga m.in. uśmierzyć ból, działa rozkurczowo i reguluje pracę układu pokarmowego. Dziurawiec jest też najbardziej znanym naturalnym remedium na stany depresyjne i lękowe. Skoncentrowany wyciąg z dziurawca pomaga uporać się z lekką i umiarkowanie nasiloną depresją, nie niosąc ze sobą tylu skutków ubocznych, co klasyczne antydepresanty.


Wyciąg z dziurawca ukoi nerwy

Łacińska nazwa dziurawca – Hypericum perforatum – nawiązuje do zwyczaju kładzenia gałązek dziurawca nad świętymi ikonami, co czynili starożytni Grecy. Dziurawiec pozostawiony nad boskim posążkiem miał przepędzać demony i chronić domowników przed działaniem złowrogich mocy. Dziś ziele dziurawca w dalszym ciągu ma nam gwarantować spokój duszy. Tyle że w tym przyziemnym, uznanym naukowo sensie. Dziurawiec interesuje nas głównie jako roślina o działaniu antydepresyjnym. W terapii stosuje się wyciąg z dziurawca zawierający skondensowaną dawkę substancji czynnych. Dziurawiec pod postacią herbatki ziołowej lub soku działa korzystnie przede wszystkim na układ trawienny – wspomaga oczyszczanie wątroby, produkcję żółci i przeciwdziała niestrawności oraz zgadze.


Intractum hyperici

Wyciąg z dziurawca, mający postać suszu, otrzymuje się poprzez ekstrakcję nadziemnych części rośliny 60-80% alkoholem. Znajduje on zastosowanie w produkcji dostępnych bez recepty tabletek. Ponadto terapię antydepresyjną możemy prowadzić zażywając wyciąg alkoholowy ze świeżego ziela dziurawca (Intractum hyperici). Oba rodzaje preparatów mają działanie antydepresyjne i polecane są w stanach niepokoju nerwowego i lęku.Dziurawiec należy do rodziny dziurawcowatych. To roślina łatwo rozpoznawalna, powszechnie występująca na terenach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk. Spotkamy ją głównie na suchych łąkach, polach i w widnych lasach, choć pojawia się też w przydrożnych rowach. Charakterystyczne są delikatne, intensywnie żółte kwiaty dziurawca o gwiazdkowatym kształcie, złożone z pięciu płatków każdy, przystrojone kępkami pręcików. Zaczynają rozwijać się pod koniec czerwca, od czego dziurawiec wziął swoją nazwę ludową – ziele świętojańskie (wspomnienie św. Jana – noc świętojańska – przypada 24 czerwca).


Dziurawiec. Fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy