Zdrowa filiżanka kawy

Kawa może być zdrowa?Kawa może być zdrowa? Fot. sxc
Picie kawy zmniejsza u mężczyzn ryzyko zachorowania na raka. Mężczyźni rozpoczynający dzień pracy od filiżanki kawy i regularnie pijący ten napój, są o 69 proc. mniej narażeni na ryzyko zachorowania na raka, w tym raka prostaty.

Jak poinformował londyński dziennik "Daily Mirror", do wniosku takiego doszli naukowcy amerykańscy na podstawie obserwacji 50 tys. mężczyzn w okresie 20 lat.
Mężczyźni codziennie wypijali po kilka filiżanek kawy.

Według szefowej badaczy Catherine Wilson z Harwardzkiej Szkoły Medycznej w Bostonie, "kawa aktywnie oddziałuje na insulinę, glukozę i na metabolizm w ogóle oraz określa poziom hormonów płciowych - czyli wpływa na wszystkie czynniki, tak czy inaczej związane z rakiem prostaty".

Jednak nie kofeina - jak uważają naukowcy - odgrywa decydującą rolę w antyrakowej funkcji kawy. Według ekspertów, w tej sferze bardziej aktywne są wykryte w napoju przeciwutleniacze i substancje mineralne.

W Wielkiej Brytanii rak prostaty to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób onkologicznych. Rocznie diagnozę taką stawia się 35 tys. mężczyznom z tego kraju.
PAP - Nauka w Polsce
Ocena (3.7) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy