Zdrowy sok z buraków

Picie soku z buraka może zwiększać wytrzymałość organizmu na wysiłek fizyczny i pomaga nawet o 16% wydłużyć czas ćwiczeń – zaobserwowali naukowcy brytyjscy.Sok z buraków, fot. shutterstockSok z buraków, fot. shutterstock

Buraki ćwikłowe mają zdolność do gromadzenia w korzeniach azotanówzwiązków, które redukują zużycie tlenu w organizmie i zmniejszają wysiłek mięśnia sercowego (dlatego są wykorzystywane w leczeniu osób z chorobą wieńcową). Badania naukowców z University of Exeter oraz Peninsula Medical School w Plymouth wskazują, że dzięki zawartości azotanów buraki zwiększają wytrzymałość organizmu na ćwiczenia fizyczne.
W trakcie doświadczeń okazało się, że po soku buraczanym mężczyźni byli w stanie pedałować na rowerku średnio o 1,5 minuty dłużej niż po innym napoju. Oznacza to, że w praktyce na pokonanie tego samego dystansu zużyliby o 2 proc. mniej czasu. Grupa spożywająca ten sok miała również niższe ciśnienie krwi w stanie spoczynkowym. Jak komentuje jeden z autorów artykułu – prof. Andy Jones z University of Exeter, sok z buraków zmniejszał zużycie tlenu w niespotykany sposób. Takiej redukcji nie można osiągnąć przy pomocy żadnej znanej dziś metody, nawet treningu.
Ekologia.pl

Bibliografia

  1. University of Exter; “Using beetroot juice to enhance sport performance”; data dostępu: 2019-11-08
Ocena (4.2) Oceń:
Pasaż zakupowy