Zdrowy tryb życia zmniejsza ryzyko raka

Zdrowa dieta i aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko nowotworów. Fot. sxc.huZdrowa dieta i aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko nowotworów. Fot. sxc.hu
Niezdrowe odżywianie i brak aktywności fizycznej ponoszą winę za ponad jedną trzecią chorób nowotworowych - wynika z raportu Światowej Fundacji Badań nad Rakiem (World Cancer Research Fund - WCRF). Wnioski przedstawione w raporcie są ściśle związane z 10 zaleceniami dotyczącymi zmniejszania ryzyka zachorowania na raka, które zostały opublikowane przez WCRF w listopadzie ubiegłego roku.

"Przyczyną ponad 30 proc. nowotworów jest palenie, a kolejnych 30 proc. nieprawidłowe odżywianie i brak aktywności fizycznej" - mówi prof.
Michael Marmot, który kierował zespołem przygotowującym raport.

Według naukowców ryzyko zachorowania na raka zmniejsza się m.in. gdy nasz współczynnik masy ciała utrzymuje się w granicach 21-23, poświęcamy od 30 do 60 minut dziennie na ćwiczenia lub chociażby szybki spacer oraz jemy pięć porcji warzyw i owoców dziennie.

Negatywny wpływ ma stosowanie suplementów diety (za wyjątkiem kwasu foliowego w przypadku kobiet ciężarnych) oraz spożywanie ponad 500 gramów czerwonego i przetworzonego mięsa tygodniowo.

Wyliczając odsetek nowotworów, których można uniknąć naukowcy ustalili ryzyko zachorowania na raka towarzyszące nieprzestrzeganiu każdego z dziesięciu zaleceń. Następnie oszacowano odsetek mieszkańców Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chin i Brazylii, którzy pozwalają sobie na tego typu "ryzykowne" zachowania.

Gdy dane te zestawiono z danymi dotyczącymi 12 najczęściej występujących rodzajów raka, okazało się, że uniknąć można 39 proc. nowotworów w Wielkiej Brytanii, 34 proc. - w USA, 30 proc. - w Brazylii i 27 proc. - w Chinach.

Naukowcy zwracają też w raporcie uwagę na ryzyko płynące z nadużywania alkoholu. "Choć jeden lub dwa kieliszki wina dziennie korzystnie wpływają na serce, większa ilość nie przynosi już żadnych korzyści" - mówi prof. Marmot.

Oprócz zaleceń dotyczących trybu życia, autorzy raportu podkreślają potrzebę obniżenia cen zdrowej żywności i tworzenia w miastach ścieżek rowerowych.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy