Żeń-szeń korzeń ‒ właściwości, działanie i zastosowanie korzenia żeń-szenia

Korzeń żeń-szeń należy do najbardziej popularnych suplementów ziołowych na świecie. Zawierające ekstrakt z żeń-szenia preparaty, zaleca się głównie osobom osłabionym, narażonym na przewlekły stres lub duży wysiłek psychofizyczny. Przypominające do złudzenia ludzką sylwetkę korzeń żeń-szenia jest uznawane w tradycyjnej medycynie wschodniej za panaceum i środek, który dodaje sił witalnych. Jest to także popularny preparat podnoszący sprawność seksualną. Mimo wielu cennych właściwości, roślina ta, jako surowiec leczniczy, do dziś budzi sporo kontrowersji. Czy produkty z żeń-szeniem są w pełni bezpieczne dla zdrowia? Na czym polega tzw. „zespół żeńszeniowy”?Korzenie żeń-szenia. fot. pixabay.comKorzenie żeń-szenia. fot. pixabay.com

Żeń-szeń właściwy (Panax ginseng) zwany ginsengiem albo „wszechlekiem” stanowi gatunek byliny reliktowej z rodziny araliowatych. Pochodzi on z północnych terenów Półwyspu Koreańskiego, Chin Północno-Wschodnich, Japonii i wschodnich krańców Rosji. Obecnie, wskutek intensywnych zbiorów żeń-szenia jako surowca o właściwościach prozdrowotnych, obszar jego naturalnego występowania ograniczył się do trzech siedlisk w rejonie Chin i Rosji. Co ważne, od roku 1975 roku Rosjanie uznają to zioło za gatunek zagrożony. Oprócz żeń-szenia właściwego na świecie można spotkać też żeń-szeń czerwony, zwany koreańskim (Korean Panax ginseng). We wschodniej i środkowej części USA i w Kanadzie rośnie z kolei żeń-szeń amerykański (Panax quinquefolius). Dużą popularnością wśród koneserów tego zopła cieszy się również żeń-szeń syberyjski (Eleutherococcus senticosus) tudzież żeń-szeń japoński (Panax japonicum), który występuje dziko w Japonii, Indiach i południowych Chinach.

Żeń-szeń - roślina o ludzkim kształcie


Używana na Zachodzie nazwa tej rośliny pochodzi od chińskiej nazwy ‘rénshēn’, co oznacza „człowiek-korzeń”. Tego rodzaju określenie odnosi się do charakterystycznego kształtu kłącza, które do złudzenia przypomina sylwetkę człowieka. Prozdrowotne właściwości tego surowca leczniczego wykorzystuje się w tradycyjnej medycynie Dalekiego Wschodu od 4 tysięcy lat. W Azji żeń-szeń jest uznawany za panaceum na różnego rodzaju schorzenia. Preparaty z tego zioła powszechnie zażywa się w przypadku chorób serca, kłopotów z pamięcią, spadku libido, przewlekłego zmęczenia czy problemów z wątrobą.


Żeń-szeń uprawa. Fot. pixabay.com
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy