Zielona herbata zapobiega paradontozie

Do licznych zalet zielonej herbaty naukowcy dopisali kolejną - przeciwutleniacze w niej zawarte chronią zęby i dziąsła przed paradontozą. To wyniki badań opublikowanych w piśmie "Journal of Periodontology"Fot. sxc.huFot. sxc.hu

W Chinach zielona herbata jest od wieków uważana za napój uzdrawiający. Odkąd zaczęła robić karierę na świecie jej prozdrowotne właściwości stanowią przedmiot zainteresowania naukowców. Dowiedziono już, że redukuje wysokie ciśnienie, obniża poziom cukru i złego cholesterolu we krwi, wzmacnia odporność organizmu, a także zapobiega rozwojowi nowotworów - to tylko niektóre z długiej listy jej walorów.

Badania, w których udział wzięło 940 cierpiących na paradontozę mężczyzn w wieku 49-59 lat wykazały, że regularne picie herbaty łagodzi objawy tego schorzenia.

Efekt ten jest zasługą zawartego w herbacie przeciwutleniacza - katechiny, która zwalcza bakterie powodujące stan zapalny w jamie ustnej. Naukowcy twierdzą, że regularne picie zielonej herbaty jest prostym i skutecznym sposobem zapobiegania paradontozie.

"Zdrowe dziąsła są niezbędne dla utrzymania ogólnego zdrowia organizmu" - mówi dr David Cochran, prezes Amerykańskiego Towarzystwa Periodontologicznego (AAP).
PAP - Nauka w Polsce
Ocena (3.8) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy