Zioła prowansalskie przyprawa - właściwości, działanie i zastosowanie ziół prowansalskich

Zioła prowansalskie to mieszanka ziół, które służą nam w kuchni również solo Zioła prowansalskie to mieszanka ziół, które służą nam w kuchni również solo. Fot. pixabay.com

Na straganach w Marsylii czy w Aix-en-Provence sprzedawane są na kilogramy. Zioła prowansalskie to wszystkie najdoskonalsze zioła, rosnące na żyznych polach południowej Francji, dopieszczane przez śródziemnomorskie słońce. Są niezastąpione w zdrowej, naturalnej kuchni. Poznajmy skład i walory ziół prowansalskich.


Herbes de Provence, czyli zioła prowansalskie to mieszanka ziół, które służą nam w kuchni również solo. Majeranek, rozmaryn czy cząber są na liście składników w wielu przepisach na tradycyjne polskie dania, zaś oregano, bazylię i tymianek często dodajemy do makaronu, pizzy oraz zup. Nikomu nie trzeba przybliżać także szerokiego zastosowania mięty oraz szałwii. Wszystkie te przyprawy połączone w jedną nabierają wszak innego wyrazu i nadają potrawom nowy, lepszy smak. Zioła prowansalskie nadają się zarówno do przyprawiania warzyw, jak i dań mięsnych. Najlepiej dodawać je pod koniec gotowania. Część można włączyć do potrawy w postaci suchych gałązek, a resztę rozdrobnić w moździerzu.

Kuchnia prowansalska – najlepsza do inspirowania  
 
Kuchnia Prowansji to czysta natura doprawiona słońcem. Jeśli szukamy inspiracji do tworzenia soczystych, oryginalnych, a przy tym zdrowych dań, to w regionie tym znajdziemy ją dosłownie na każdym kroku. W Prowansji bardzo dużo rozmawia się o jedzeniu i przygotowywaniu posiłków. Centrami tych rozmów i snucia planów kulinarnych są targi spożywcze, na których rolnicy, rybacy i lokalni producenci oferują swoje najlepsze, najświeższe rarytasy. Dzień targowy w prowansalskim miasteczku jest równy niemalże świętu. Na straganie zaopatrzymy się w najdorodniejsze okazy warzyw i owoców, świeże ryby, sery, oliwki, oliwę oraz przyprawy. Zioła prowansalskie sprzedaje się tu na kilogramy, co świadczy tylko o tym, jak powszechnie stosowana jest ta mieszanka. Prowansja to kraina dojrzewających w słońcu warzyw – pomidorów, bakłażanów i cukinii. Produkuje się tu również duże ilości świetnej oliwy z oliwek, a same oliwki stanowią bardzo częsty dodatek do dań. To z Prowansji wywodzi się pyszna śródziemnomorska tapenada – pasta kanapkowa z czarnych lub zielonych oliwek, z dodatkiem oliwy, kaparów oraz przypraw.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy