Żywokost lekarski – właściwości, działanie i zastosowanie żywokostu lekarskiego

Kwiat żywokostu lekarskiego w stanie dzikim; źródło: pixabay.com Kwiat żywokostu lekarskiego w stanie dzikim; źródło: pixabay.com

Już 400 lat przed naszą erą Grecy i Rzymianie uprawiali żywokost lekarski w celach leczniczych, a źródła historyczne wskazują, że ziele w stanie dzikim zbierano nawet 2 tysiące lat temu. Herodot, Nikander i Galen, wielcy uczeni doby starożytnej, zachwalali żywokost lekarski jako środek przeciwkrwotoczny, przeciwkaszlowy, a nawet odtruwający.


Legenda żywokostu lekarskiego wzmacniała się przez stulecia. Kolejni lekarze, uczeni i naturaliści upatrywali w kwitnącym zielu lekarstwa na złamane kości, zranienia, biegunki, krwawienia wewnętrzne, przepuklinę, a następnie nawet gangrenę, hemoroidy czy zaburzenia miesiączkowania. Nawet w Ameryce Północnej, dokąd żywokost lekarski zawędrował wraz z europejskimi podróżnikami, rdzenni Indianie z entuzjazmem wykorzystywali go do leczenia najróżniejszych dolegliwości.

Symphytum officinale, czyli żywokost lekarski, popularnie nazywany też kosztywałem, to roślina pochodząca oryginalnie z Europy i środkowej Azji. W Polsce występuje pospolicie w stanie dzikim, zwłaszcza na podmokłych brzegach jezior i rzek, w wilgotnych lasach i na łąkach.

Jak rozpoznać żywokost?

Kosztywał należy do rodziny ogórecznikowatych i jest byliną wieloletnią. Wysokością sięga nawet 100 cm, a wzdłuż owłosionej łodygi rozwijają się podłużne liście o ostrym szpicu i szorstkim wierzchnim meszku.

W maju i czerwcu żywokost lekarski zakwita na fioletowo lub rzadziej biało, a jego kwiatostany tworzą tzw. sierpiki, czyli rzędy dzwonkowych kwiatów ułożonych w jednej linii. Można na nich często dostrzec pszczoły i trzmiele, zainteresowane nektarem zbierającym się na dnie kwiatu. Po przekwitnięciu na łodydze pojawiają się owoce w formie czterech ciemnych rozłupek.

Z zielarskiego punktu widzenia najważniejszą częścią rośliny jest jednak korzeń, który rozrasta się silnie pod ziemią, tworząc grube rozgałęzienia o długości kilkudziesięciu centymetrów. Korzeń ten ma charakterystyczny czarny kolor z lekkim odcieniem fioletu.


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy