Prognoza długoterminowa – chłodno i deszczowo

Oceń stronę
Ocena: 4.3
W środę mimo pogodnego początku dnia, po południu nastąpi załamanie pogody. Będzie padało w całej Polsce, najintensywniej w południowej części kraju – gdzie może spaść 20 mm deszczu. W zachodnich regionach możliwe okresowe przejaśnienia. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju 12-15 st. C. Chłodniej nad morzem, gdzie termometry wskażą 10 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-zachodni.

W czwartek kontynuacja fatalnej pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu w Małopolsce, na Śląsku, Podkarpaciu, a także na Lubelszczyźnie i w województwie świętokrzyskim. W Karpatach może spaść deszcz ze śniegiem. Termometry wskażą od 11-13 st. C na południu i nad morzem, do 17-19 st. C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr umiarkowany i dość silny, w trakcie burz porywisty.

W piątek nie ma co liczyć na poprawę pogody. Na północnym zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. W województwach śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i na południu lubelskiego i opolskiego zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Tam też możemy spodziewać się intensywnych opadów deszczu − prognozowana wysokość opadu do około 30 mm, a w Karpatach i na Pogórzu Karpackim prognozowana wysokość opadu do 40 mm. Wysoko w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 11-14 st. C na południu i nad morzem do 16-18 st. C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr północny i północno-wschodni, umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 60 km/h, a na wschodzie do 70 km/h.

W weekend kontynuacja nieciekawej sytuacji synoptycznej. W całej Polsce zachmurzenie duże i umiarkowane. Okresami przelotne opady deszczu, miejscami burze. Temperatura maksymalna od 17 st. C do 22 st. C, jedynie nad samym morzem w niedzielę chłodniej, od 12 st. C do 17 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, w rejonach burz porywisty. Wiatr w niedzielę z kierunków północnych, w piątek skręci na południowe.

Źródło: IMGW-PIB