Jesteś tutaj:

Piaseczno, Polska - pogoda . Prognoza pogody dla Piaseczna.

Niedziela, 04 czerwca 2023 Wschód słońca: 4:18 Zachód słońca: 20:49
Noc (2300 - 500)
mało chmur
13°C
1023hPa
10km/h, połud.-wsch.
0mm
Rano (500 - 1100)
mało chmur
9°C
1023hPa
10km/h, połud.-wsch.
0mm
Południe (1100 - 1700)
mało chmur
19°C
1023hPa
10km/h, połud.-wsch.
0mm
Wieczór (1700 - 2300)
mało chmur
18°C
1021hPa
7km/h, północny
0mm

Oceń stronę:
4.4 z 5 / głosów 4
Piaseczno

Piaseczno – miasto w Polsce położone w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Piaseczno.

Powierzchnia*: 16.22 km²
Liczba ludności*: 44 017

* Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2013 r.

Piaseczno, Polska – pogoda. Prognoza pogody dla Piaseczna

Nie chcesz, by pogoda w Piasecznie znów Cię zaskoczyła? Lubisz wykorzystać każdy słoneczny dzień na spacer lub spotkanie z przyjaciółmi na mieście? Nasz portal zawsze prezentuje najważniejsze informacje, dotyczące prognozy opadów, temperatury, zachmurzenia, siły wiatru i wysokości ciśnienia. Wszystkie wskaźniki są podawane z godzinową dokładnością. Sprawdzaj na bieżąco krótkoterminowe i długoterminowe przewidywania synoptyków.

Czym zajmuje się meteorologia?


Nazwa meteorologia pochodzi od starożytnych Greków. Jeszcze przed naszą erą znany filozof Arystoteles napisał książkę pod tytułem „Meteorologica”, która zawierała wszystko to, co w tamtych czasach wiedziano o pogodzie i klimacie. Arystoteles zaczerpnął tytuł swojego dzieła od greckiego słowa „meteoron”, które oznaczało „rzecz wysoko w górze”. Odnosiło się ono do zjawisk obserwowanych w atmosferze. Termin ten przetrwał do dziś.

Meteorologia zajmuje się długoterminowymi trendami w klimacie oraz jego potencjalnym wpływem na środowisko naturalne i ludzkość. To nauka o zjawiskach w atmosferze, o ich fizycznych i chemicznych właściwościach. Przewidywanie pogody to skomplikowany proces, który wymaga zarówno specjalistycznych, nowoczesnych narzędzi, jak i tradycyjnych technik. Meteorolodzy to obserwatorzy i badacze. Odnotowują warunki atmosferyczne, badają mapy, dane satelitarne i informacje radarowe. Porównują różne rodzaje parametrów ze źródeł lokalnych, regionalnych i globalnych. Informacje są przesyłane do rozmieszczonych na całym świecie ośrodków, które prowadzą komputerowe analizy pogody. Są one przekazywane do krajowych i regionalnych ośrodków meteorologicznych, które wprowadzają te dane do komputerów modelujących przyszły stan atmosfery. Ten przepływ informacji pokazuje, iż długoterminowa prognoza pogody dla Piaseczna badana jest na wiele wzajemnie powiązanych sposobów.

5 podstawowych metod prognozowania pogody


Znanych jest 5 głównych metod do tworzenia prognozy godzinowej i długoterminowej. Wybór jednej z nich zależy od: doświadczenia synoptyka, ilości pozyskanych danych, złożoności warunków atmosferycznych oraz wymaganej dokładności pogody.

Metoda “bez zmian”

Najprostsza jest metoda "bez zmian". Zakłada ona, że pogoda w przedziale czasu, na jaki jest sporządzana prognoza, pozostanie taka sama. Stosuje się ją tylko wtedy, kiedy zjawiska atmosferyczne są stabilne. Sprawdza się w przewidywaniach krótkoterminowych, godzinowych oraz do określania warunków klimatycznych.

Metoda trendu

Jeśli znamy prędkość i kierunek przemieszczania się frontów, układów barycznych, obszarów zachmurzenia czy opadów, możemy przewidzieć, w jakim miejscu znajdą się one w przyszłości. Metodę tę stosuje się do prognozowania krótkoterminowej prognozy godzinowej, np. w odniesieniu do przesuwających się opadów.

Metoda klimatyczna

W technice tej niezbędne są dane klimatyczne z wielu lat. Na przykład, jeśli chcemy przewidzieć, jak będzie kształtować się pogoda długoterminowa w Piasecznie na 30 marca, wyliczamy średnią warunków atmosferycznych dla tej miejscowości z ubiegłych lat, biorąc tylko te z 30 marca. Jeśli analizujemy opady, to obliczamy średnią z opadów, które wystąpiły 30 marca w poprzednich latach. Metoda klimatyczna może być wykorzystana, gdy aktualna sytuacja synoptyczna jest typowa dla danej pory roku.

Metoda analogii

Aktualna sytuacja synoptyczna porównywana jest z podobną, która wystąpiła w przeszłości. Znając przebieg wcześniejszej, zakłada się, że i pogoda w dniu, na który się ją prognozuje, będzie zachowywała się podobnie. Sposób ten jest trudny, ponieważ trzeba znaleźć najbardziej zbieżne warunki meteorologiczne w przeszłości. Dokładność wzrasta przy większej ilości dostępnych danych. Wówczas prawdopodobieństwo znalezienia najbardziej zbliżonej sytuacji z przeszłości rośnie, a prognoza długoterminowa staje się trafniejsza.

Metoda numeryczna

W najnowocześniejszej metodzie numerycznej używane są zaawansowane programy komputerowe. Przewidują one czynniki atmosferyczne, takie jak temperatura, ciśnienie, wiatr i opady. Po otrzymaniu wyników synoptycy analizują je. Otrzymywana jest prognoza krótkoterminowa oraz godzinowa. Wadą modeli numerycznych jest niedokładność stosowanych równań, przekładająca się na mniejszą trafność wyliczeń. Jeżeli parametry, opisujące stan początkowy, są niekompletne, to pogoda nie będzie zbyt precyzyjna.

Jak działają radary pogodowe?


Synoptycy dysponują różnorodnymi narzędziami, które pomagają im badać, opisywać, modelować i przygotowywać prognozy godzinowe i długoterminowe. Dostępne urządzenia poprawiają dokładność pogody i wydajność efektów. Ważną technologią teledetekcji jest antena radarowa. Wysyła ona fale radiowe, które odbijają się od cząsteczek w atmosferze i wracają do anteny. Komputer przetwarza te impulsy i określa poziomy wymiar chmur i opadów oraz prędkość i kierunek, w którym te chmury się przemieszczają. Najnowocześniejszy radar o podwójnej polaryzacji przesyła zarówno poziome, jak i pionowe impulsy fal radiowych. Dzięki temu dodatkowemu impulsowi jest on w stanie lepiej oszacować opady i znacznie poprawić jakość przewidywań.