Jesteś tutaj:

Jarocin, Polska - pogoda . Prognoza pogody dla Jarocina.

Środa, 31 maja 2023 Wschód słońca: 4:36 Zachód słońca: 20:58
Noc (2300 - 500)
kilka chmur
13°C
1024hPa
12km/h, północ.-wsch.
0mm
Rano (500 - 1100)
kilka chmur
9°C
1024hPa
12km/h, północ.-wsch.
0mm
Południe (1100 - 1700)
kilka chmur
19°C
1024hPa
12km/h, północ.-wsch.
0mm
Wieczór (1700 - 2300)
kilka chmur
18°C
1021hPa
4km/h, połud.-zach.
0mm

Oceń stronę:
4.0 z 5 / głosów 3
Jarocin

Jarocin – miasto w Polsce położone w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim, w gminie Jarocin.

Powierzchnia*: 14.64 km²
Liczba ludności*: 26 278

* Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2013 r.

Jarocin, Polska – pogoda. Prognoza pogody dla Jarocina

Planujesz odwiedzić Jarocin? A może jesteś mieszkańcem tego pięknego miasta, położonego w środkowo-zachodniej Polsce? Jeśli tak, to warto być na bieżąco z prognozą pogody na dziś, na jutro, a także w perspektywie długoterminowej. W naszym portalu znajdziesz szczegółowe informacje na temat: zachmurzenia, nasłonecznienia, wilgotności i temperatury powietrza oraz opadów, wiatru i ciśnienia atmosferycznego. Dowiesz się również, o której godzinie nastąpi wschód i zachód słońca.

Co ma wpływ na kształtowanie się pogody?


Obraz stanu atmosfery w danej chwili, określany mianem pogody, jest wynikiem nieustannej cyrkulacji powietrza, wywołanej ruchem obrotowym Ziemi. Warunkowany jest także takimi czynnikami, jak:
•    temperatura powietrza,
•    ciśnienie atmosferyczne,
•    wilgotność,
•    prędkość wiatru,
•    zachmurzenie,
•    opady.

Prawidłowa analiza tych wszystkich parametrów wymaga dostarczenia ogromnej ilości danych obserwacyjnych i pomiarowych. Do przygotowania prognozy pogody w skali globalnej, także tej na jutro i długoterminowej, wykorzystuje się ponad 4 mln danych.

Jakie są składniki pogody i jak je się mierzy?


Zastanawiasz się, jakie elementy zawiera pogoda długoterminowa dla miasta Jarocin? Ciekawi Cię sposób pomiaru poszczególnych parametrów? Najważniejsze składniki, obrazujące warunki meteorologiczne to:
•    temperatura powietrza, mierzona termometrem i podawana w stopniach Celsjusza,
•    ciśnienie atmosferyczne, badane barometrem i oznaczane w hektopaskalach,
•    wilgotność, określana higrometrem i wyrażana w procentach,
•    prędkość wiatru, sprawdzana anemometrem i prezentowana w metrach na sekundę,
•    zachmurzenie, obserwuje się stopień zasłonięcia nieba przez chmury (w skali od 0 do 8),
•    opady, w milimetrach słupa wody na metr kwadratowy powierzchni na dobę.

Które instytuty i ośrodki naukowe zajmują się badaniem pogody w Polsce?


Zjawiska i procesy zachodzące w atmosferze badają meteorolodzy. Robią to na podstawie obserwacji prowadzonych w stacjach meteorologicznych. W Polsce wszystkie zebrane dane trafiają do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Tam synoptycy przygotowują prognozy na jutro oraz długoterminowe. Obrazują je za pomocą specjalnych map. Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi natomiast badania naukowe nad rozwojem numerycznych metod przewidywania pogody. Zagadnieniami związanymi z nowoczesnymi sposobami analizy zjawisk atmosferycznych zajmują się też Zakład Fizyki Atmosfery Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zakład Meteorologii i Ochrony Atmosfery Instytutu Systemów Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Prognoza pogody Jarocin – jakie narzędzia wykorzystują synoptycy?

Dokładne przewidziana prognoza pogody dla Jarocina na jutro lub długoterminowa, jest w pewnym sensie sztuką przewidywania przyszłości. Profesjonalni synoptycy mają do dyspozycji wiele zaawansowanych narzędzi, takich jak:
•    stacje meteorologiczne, pozwalające na przygotowywanie szczegółowych map pogodowych,
•    satelity, sprawdzające się zwłaszcza w rejonach, w których pomiar bezpośredni nie jest możliwy,
•    balony i radary.

Pomimo wykorzystywania nowoczesnych technik badawczych, określanie pogody na jutro oraz z większym wyprzedzeniem jest trudne i skomplikowane. Przewidywanie kształtowania się zjawisk atmosferycznych polega na matematycznej koncepcji zwanej teorią chaosu. Niewielkie odchylenia w pomiarach aktualnych parametrów mogą skutkować znacznymi błędami w prognozach długoterminowych.

Od czego zależy prognoza pogody?


Ogólny stan prognozy pogody w danym miejscu i w danej chwili, np. w Twojej miejscowości – Jarocinie, możesz ocenić samodzielnie. Jednak długoterminowych zmian warunków atmosferycznych nie jesteś w stanie przewidzieć. Dlatego też wykorzystujemy wiedzę i obliczenia synoptyków, którzy zajmują się prognozowaniem różnych zjawisk na jutro i kolejne dni. Skala trudności przewidywań zależy m.in. od:
•    aktualnych układów ciśnienia – wyżowe są bardziej stabilne niż niżowe, które najczęściej  zmieniają się bardzo szybko,
•    długości analizowanego okresu – łatwiej określić, co będzie działo się za 2 godziny czy też jutro niż za tydzień lub 15 dni,
•    rodzaju obszaru branego pod uwagę –  inaczej zachodzą zmiany pogody w górach, inaczej na wyżynach i nizinach,
•    grupy docelowej, np. kierowców interesują zwłaszcza opady i temperatura przy powierzchni gruntu.

Najdokładniejsza pogoda dla Jarocina jest przewidywana na okres od jednego do trzech dni. Często zdarza się, że prognoza długoterminowa sprawdza się na cały tydzień. W sytuacji, kiedy synoptycy sprawdzają warunki atmosferyczne z większym wyprzedzeniem, muszą brać pod uwagę więcej zmiennych. Wymaga to szczegółowej analizy szeregu danych na wielu modelach numerycznych, które wykazują czasami dosyć duże różnice.

Sprawdzaj pogodę na portalu ekologia.pl!


Zależy Ci na rzetelnej informacji? U nas znajdziesz stale aktualizowaną prognozę dla Jarocina na jutro. Dowiesz się, jak wyglądają przewidywania długoterminowe na najbliższy tydzień oraz 15 dni.