Województwo zachodniopomorskie

Województwo zachodniopomorskie położone jest w północno-zachodniej części Polski, nad Morzem Bałtyckim i nad Zalewem Szczecińskim. Zajmuje obszar prawie 23 tys. km2. Liczba mieszkańców wynosi ponad 1,72 mln. Siedzibą władz jest Szczecin. Województwo zostało utworzone w 1999 roku w związku z reformą administracji publicznej. W jego skład weszły ziemie województw szczecińskiego i koszalińskiego, a także cześć województw słupskiego, pilskiego i gorzowskiego. Województwo nazwą nawiązuje do historycznego Pomorza Zachodniego.

Zachodniopomorskie graniczy z Niemcami (z Brandenburgią oraz Meklemburgią – Pomorzem Przednim), z Danią i Szwecją przez Bałtyk oraz z województwami: lubuskim, pomorskim i wielkopolskim. Obszar województwa obejmuje morskie wody wewnętrzne polskiej części Zalewu Szczecińskiego oraz akweny wokół cieśnin: Dziwny i Świny, które są częściami Morza Bałtyckiego. Północną granicę województwa stanowi wyznaczona linia brzegowa nad Zatoką Pomorską i dalszą częścią Bałtyku – długość tej granicy wynosi 185 km.

Zachodniopomorskie leży w obrębie dwóch krain fizyczno-geograficznych. Jest to Pobrzeże Południowobałtyckie i Pojezierze Zachodniopomorskie. Ukształtowanie powierzchni województwa ma charakter nizinny. Najwyższym punktem jest wierzchołek Góry Rozwalin – 240 m n.p.m., a najniższym punktem jest brzeg Morza Bałtyckiego – 0 m n.p.m. Przez województwo przypływa kilkadziesiąt rzek, w tym Odra – druga pod względem długości rzeka w kraju. Największym zbiornikiem wodnym jest Zalew Szczeciński. Pomiędzy Zatoką Pomorską na północy, a Zalewem Szczecińskim na południu znajduje się wyspa Wolin – największa wyspa oraz najwyższe wybrzeże klifowe w Polsce. Lasy stanowią 35,1 proc. powierzchni województwa.

Województwo zachodniopomorskie tworzą 3 powiaty grodzkie: Szczecin, Koszalin oraz Świnoujście. Na terenie regionu leży 17 powiatów ziemskich, a także 114 gmin (11 miejskich, 52 miejsko-wiejskich i 51 wiejskich). Stolicą województwa i siedzibą jego władz administracyjnych jest Szczecin.

Przemysł zachodniopomorskiego w dużej mierze związany jest z gospodarką morską. I tak na terenie województwa rozwija się przemysł stoczniowy, drzewny, meblarski, papierniczy, spożywczy i energetyczny.
Przez województwo zachodniopomorskie przebiegają ważne szlaki komunikacyjne: drogi krajowe stanowiące fragment autostrady A6 z Berlina do Szczecina, droga krajowa nr 6, czyli trasa Szczecin-Gdynia-Gdańsk, droga krajowa nr 3, a więc trasa Świnoujście-Szczecin-Gorzów Wlkp.-Zielona Góra-Lubin-Jelenia Góra, a także droga krajowa nr 10, czyli Szczecin-Piła-Bydgoszcz-Toruń-Warszawa. W niedalekiej przyszłości układ drogowy ma uzupełnić autostrada A3. Ważnym elementem infrastruktury jest zespół portów Szczecin-Świnoujście. W Szczecinie funkcjonuje międzynarodowy Port Lotniczy Szczecin-Goleniów.

Jedną trzecią powierzchni województwa pokrywają lasy. Na terenie województwa utworzone zostały dwa parki narodowe: Woliński i Drawieński. Dodatkowo na terenie województwa znajduje się 6 parków krajobrazowych (Barlinecko-Gorzowski, Cedyński, Szczeciński, Iński, Park Krajobrazowy Puszcza Bukowa, a także Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry) i 75 rezerwatów przyrody. Województwo jest bardzo atrakcyjne turystycznie ze względu na bliskość morza, liczne kąpieliska oraz uzdrowiska (Kołobrzeg, Kamień Pomorski, Świnoujście, Połczyn Zdrój).