ORGANIZM ŻYWY. Definicja pojęcia - organizm żywy
Ekologia.pl Wiedza Encyklopedia organizm żywy
Definicja pojęcia:

organizm żywy

Organizm żywy — Organizm żywy – każda istota roślinna lub zwierzęca, wykazująca wszelkie oznaki życia, tj. oddychanie, metabolizm, wzrost, ruch, rozwój, rozmnażanie, odżywianie. Substancje organiczne, takie jak kwas nukleinowy, białko czy węglowodany nie stanowią materii żywej. Stają się nią dopiero tworząc zorganizowany układ funkcjonalny, który bierze udział we wspomnianych procesach życiowych (np. w metabolizmie).

Organizm żywy to zbiór komórek zorganizowanych w tkanki, które tworzą poszczególne organy, te zaś integrują się w układy. To układ otwarty. Oznacza to, że stale wymienia on informacje i substancje z otaczającym go światłem zewnętrznym, pozostając jednocześnie strukturą stałą i odrębną. Każdy organizm żywy dąży do utrzymania wewnętrznej równowagi, czyli homeostazy.

Badaniem różnorodności organizmów oraz ich klasyfikacją zajmuje się systematyka organizmów.

pixabay.com

Cechy organizmów żywych

Cechy organizmów żywych są to cechy charakterystyczne dla wszystkich istot żywych, na podstawie których można odróżnić je od martwej materii.
Należą do nich:

  • ruch – organizmy zwierzęce wykazują aktywność ruchową np. poprzez zdolność przemieszczania się, organizmy roślinne z kolei poprzez kierowanie liści w stronę światła lub otwieranie się i zamykanie kwiatów

pixabay.com

Strukturę organizmu opisuje hierarchia poziomów jego budowy.
Hierarchia ta dzieli nauki biologiczne na poszczególne gałęzie:

  • poziom pierwiastkowy,
  • poziom związków chemicznych,
  • poziom struktury komórkowej,
  • poziom komórki,
  • poziom tkankowy,
  • poziom narządów,
  • poziom układu narządów, tworzący odrębny organizm wielokomórkowy.


Najmniejszą i podstawową jednostką strukturalną organizmu żywego jest komórka (łac. cellula). Jest ona zarazem podstawową jednostką morfologiczno-czynnościową ustroju zdolną do przeprowadzania wszystkich podstawowych procesów życiowych. W dalszej kolejności komórki tworzą tkanki – zespoły komórek o podobnej budowie, wspólnym pochodzeniu, podobnych przystosowaniach i określonych funkcjach pełnionych w obrębie organizmu. U zwierząt tkankowych wyróżniamy tkankę mięśniową, nerwową, łączną, podporową i nabłonkową. Tkanki są elementami składowymi narządów i całych ich układów. Każdy narząd (np. oko, skóra, wątroba, mięsień, owoc, kwiat, pręcik itd.) jest zatem zbiorem tkanek, a także elementem układu narządów, np. układu rozrodczego, pokarmowego, nerwowego, naczyniowego, sercowego itd. Poszczególne układy wyspecjalizowane są w pełnieniu określonych funkcji i czynności, dzięki którym organizm zdolny jest do zachowania homeostazy. Przykładowo, układ krwionośny człowieka ma za zadanie transportować do komórek gazy oddechowe, substancje odżywcze, hormony i usuwać z nich zbędne produkty przemiany materii. Pozwala też na utrzymanie stałej temperatury ciała oraz pH, a także ma decydujący wpływ na prawidłową odporność organizmu. 

pixabay.com

Każdy organizm zbudowany jest z substancji budulcowych – pierwiastków chemicznych i związków organicznych.
Do związków organicznych zaliczamy:


Prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest uzależnione od pierwiastków chemicznych, które wchodzą w skład wyżej wymienionych związków organicznych i stanowią materiał do budowy struktur komórkowych wszystkich organów. Ich brak powoduje śmierć organizmu, a niedobór prowadzi do dysfunkcji narządów i powolnego wyniszczania organizmu. Podobnie jest z samymi związkami organicznymi, np. witaminami czy aminokwasami. O ile część aminokwasów organizm wytwarza samodzielnie, o tyle witaminy pochodzą wyłącznie z zewnątrz.

Pierwiastki chemiczne dzielimy na makro– i mikroelementy (makro- i mokroskładniki), w zależności od tego w jaki wielu procesach życiowych uczestniczą i w jakim stopniu organizm ich potrzebuje. Makroskładnikami są np. wapń, potas czy sód, do mikroskładników zaliczymy z kolei żelazo, jod, miedź czy też cynk.

Schemat budowy komórki prokariotycznej. By LadyofHatstranslate:real name: Karol Głąbpl.wiki: Karol007commons: Karol007e-mail: kamikaze007 (at) tlen.pl [Public domain], via Wikimedia Commons
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Organizacje ekologiczne
VIVA Akcja dla zwierząt
Znaki ekologiczne
Ecolabel
Ecolabel
4.6/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
10 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Piękne bardzo mi pomogło do kartkówki

Bardzo Fajne Pozdrawjam

pomaga w nauce

bardzo bobra strona

Definicja nie jest zbyt trafna. Odrzucając wcześniejsze zarzuty nada istnieje problem dotyczący tego, że autor organizmami nazywa rośliny i zwierzęta.. A co z bakteriami i grzybami? Co z wirusami? Co z organizmami nie posiadającymi tkanek i organów (gąbki na przykład)? Pierwsza część opisu jest mocno niedoprecyzowana, wymaga poprawy.

Wirusy nie są zaliczane do organizmów żywych. Co do reszty się zgodzę.

Oddychanie w znaczeniu pobierania przez organizm tlenu i wydalania dwutlenku węgla?
A co z wszelkiego rodzaju mikroorganizmami beztlenowymi, które uzyskują potrzebną im energię w procesie np. fermentacji alkoholowej?

Oddychanie nie jest tylko procesem tlenowym i nie powinno być z nim mylone. Nie można uprościć go do pobrania tlenu i wydaleniu C02, ponieważ chodzi tutaj głównie o uzyskanie energii. Organizmy beztlenowe również oddychają tylko po prostu w sposób komórkowy. Już pomijając wątpliwość związaną z organizmami beztlenowymi wychodziłoby na to, ż rosliny również nie oddychają. Autor testu zapewne uprościł ten proces, aby był on zrozumiały dla osób, które nie są biologami, biotechnologami czy innymi przyrodnikami. Czy lepiej brzmiałoby gdyby napisal, że organizmy żywe powinny uzyskiwać energię na drodze utleniania pobranych substratów? Moim zdaniem nie, bo mało kto zrozumiałby, że chodzi mu o oddychanie.

Zdolność rozmnażania jako atrybut organizmu żywego? To znaczy, że muł nie jest żywy – no bo nie ma takiej zdolności?

Muły są płodne. Zgodzę się, że nie wszystkie ale znane są przypadki płodnych samic mułów (odsyłam do pracy Lubomęskiego, 1872).