Orkan » Opis » co to? » Definicja pojęcia
Ekologia.pl Wiedza Encyklopedia orkan
Definicja pojęcia:

orkan

Spis treści

Orkan — Orkan – określenie cyklonu tropikalnego tworzącego się w rejonie Oceanu Indyjskiego. Orkan to także potoczna nazwa silnych i gwałtownych wiatrów występujących na obszarze Europy.

Definicja orkanu

Mianem orkanu określa się cyklony tropikalne formujące się w południowo-zachodnich obszarach Oceanu Indyjskiego, cechujące się znacznymi gradientami ciśnienia, co skutkuje powstawaniem silnych wiatrów o prędkości powyżej 33 m/s (120 km/h), oraz rozległą i gęstą powłoką chmur, co skutkuje występowaniem silnych opadów i burz.

Obecnie orkanami potocznie określane są silne i gwałtowne wiatry o prędkości przekraczającej 33 m/s występujące na obszarze kontynentu europejskiego. Tworzą się one wskutek dużej różnicy temperatur pomiędzy ciepłą masą powietrza znad Atlantyku oraz zimną masą powietrza z Azji, które spotykają się nad obszarem Europy, wywołując ogromny spadek ciśnienia i powstawanie silnych wiatrów, tym silniejszych, im większa jest różnica ciśnienia. Orkany formują się z reguły od listopada do lutego nad północnymi i zachodnimi obszarami Oceany Atlantyckiego, skąd przemieszczają się następnie w kierunku północno-zachodniej Europy.

Warunki tworzenia się orkanów

Orkany (cyklony tropikalne) z reguły powstają nad ciepłymi obszarami oceanów, głównie w strefach zwrotnikowych pomiędzy 5-20° szerokości geograficznej, przeważnie na przełomie lata i jesieni, kiedy temperatura powierzchni wód jest najwyższa.

Warunkami koniecznymi do utworzenia się orkanu są:

  • temperatura warstwy powierzchniowej wód oceanicznych przekraczająca 26,5°C;
  • temperatura powietrza nieco niższa od temperatury wody;
  • duża zawartość pary wodnej w powietrzu (wilgotność powietrza przekraczająca 80%), dzięki której możliwy jest rozwój chmur burzowych;
  • wystąpienie fali wschodniej w górnej troposferze, która przemieszczając się na zachód (w polu ciśnienia) powoduje ugięcie sił pola (ugięcie izobar), które następnie przekształca się w wir, dając początek cyklonowi tropikalnemu;
  • występowanie podwyższonego ciśnienia w górnej warstwie troposfery ponad wirem – antycyklonalnej (wyżowej) cyrkulacji powietrza;
  • duży spadek ciśnienia w obrębie zawirowania.

Ciepłe i wilgotne powietrze znad powierzchni oceanu unosi się do góry i w miarę wzrostu wysokości ochładza się do określonej temperatury, a następnie ulega kondensacji, w wyniku której powstają burzowe chmury konwekcyjne. Pod warstwą chmur tworzy się strefa ciśnienia niższego od otoczenia. Ciepłe i wilgotne powietrze napływające znad powierzchni oceanu pod pułap chmur, zaczyna poruszać się po spirali pod wpływem siły Coriolisa, tworząc wir. Siła odśrodkowa działająca na masy ochłodzonego i nasyconego parą wodną powietrza powoduje tworzenie się wewnątrz układu strefy o niskim ciśnieniu, dzięki czemu wir powietrza porusza się z coraz większą prędkością. W momencie osiągnięcia przez cyklon bardzo dużej prędkości, powietrze zaczyna napływać również od góry tworząc wewnątrz cyklonu bezchmurną strefę o słabych wiatrach – oko cyklonu.

Cyklon tropikalny Idai, fot. shutterstock

Cechy orkanów

Orkany (cyklony tropikalne) cechują się znacznymi gradientami ciśnienia, co wpływa na powstawanie bardzo silnych wiatrów o prędkości przekraczającej 33 m/s (120 km/h), wiejących w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara na półkuli północnej oraz zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara na półkuli południowej. Charakterystyczną cechą cyklonów tropikalnych jest również rozległa i gęsta powłoka chmur, którą warunkuje występowanie intensywnych opadów atmosferycznych oraz burz. Wewnątrz cyklonu znajduje się strefa bardzo niskiego ciśnienia (poniżej 950 hPa) o słabych wiatrach i małym zachmurzeniu, określana mianem oka cyklonu.


Cyklony tropikalne poruszają się z prędkością do 50 km/h na odcinkach paraboli, na ogół ze wschodu na zachód. Prędkość wiatru wokół oka cyklonu może sięgać od 60 do 85 m/s (216-306 km/h). Obszar zachmurzenia i opadów atmosferycznych tworzy spiralę, która skierowana jest w stronę oka cyklonu.

Silny wiatr oraz intensywne opady deszczu podczas cyklonu tropikalnego, fot. shutterstock

Zagrożenia związane z orkanami

Orkany (cyklony tropikalne) są zjawiskami atmosferycznymi powodującymi katastrofalne zniszczenia na morzu i lądzie skutkującymi dużą liczbą ofiar śmiertelnych wśród ludności, a w dalszej perspektywie również ryzykiem wystąpienia katastrofy humanitarnej. Głównymi czynnikami odpowiedzialnymi za ogrom zniszczeń są bardzo silne wiatry, intensywne opady deszczu oraz fale przypływu. Częstość występowania, długość trwania i intensywność cyklonów zwiększa się wraz z nasilaniem się zjawiska globalnego ocieplenia – wzrostu średniej temperatury powietrza, co wpływa na wzrost poziomu wód w morzach i oceanach.

Wiatry wiejące z prędkością powyżej 33 m/s stanowią zagrożenie dla żeglugi morskiej; na lądzie mogą powodować zniszczenia budynków mieszkalnych i użytkowych oraz infrastruktury transportowej, wyrywanie drzew, zrywanie linii energetycznych i telefonicznych oraz dużą erozję nadbrzeża, co skutkuje podtopieniami znacznych obszarów w głębi lądu.

Intensywne opady deszczu w krótkim okresie czasu (rzędu kilku tysięcy mm) z zasilanych wilgotnym i ciepłym powietrzem burzowych chmur konwekcyjnych skutkują występowaniem katastrofalnych powodzi, lokalnych podtopień, osunięć ziemi oraz lawin błotnych (powodzi błotnych). Woda powodziowa powoduje zanieczyszczenie zasobów wody pitnej, co może prowadzić do szerzenia się epidemii chorób (np. cholery) oraz nadmiernym rozwojem moskitów przenoszących drobnoustroje chorobotwórcze.


Fala przypływowa wywołana silnym wiatrem i niskim ciśnieniem panującym w centrum cyklonu powoduje ogromne zniszczenia głównie na wybrzeżach mórz i oceanów. Straty te wywoływane są zalewaniem nisko położonych obszarów nadbrzeżnych (niszczeniem infrastruktury oraz degradacją obszarów rolniczych przez wdzierającą się w głąb lądu wodę słoną) oraz postępującą erozją wybrzeży.

Powódź po przejściu cyklonu tropikalnego, fot. shutterstock

Największe orkany ostatnich lat

Oto lista dziesięciu najsilniejszych i najbardziej niszczycielskich orkanów, które przeszły przez Europę w ostatnich latach. Orkany to wiatry o huraganowej sile, które przynoszą intensywne opady deszczu i burze, powodując poważne zniszczenia. Poniżej wymienione orkany dotknęły różnych części Europy, w tym Polski, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Skandynawii:

  1. Orkan Xaver (2013) – Przeszedł przez północno-zachodnią Europę, szczególnie uderzając w Wielką Brytanię, Niemcy i Polskę. Był odpowiedzialny za znaczne zniszczenia i śmierć kilkunastu osób.
  2. Orkan Kyrill (2007) – Jeden z najsilniejszych orkanów, który dotknął Europę. Przeszedł przez Wielką Brytanię, Niemcy, Polskę i inne kraje. Spowodował znaczne zniszczenia infrastruktury i ofiary śmiertelne.
  3. Orkan Sabine (2020) – Znany również jako Ciara w Wielkiej Brytanii, Sabine dotknęła północną Europę, powodując przerwy w dostawach prądu, opóźnienia w ruchu lotniczym i poważne zniszczenia.
  4. Orkan Friederike (2018) – Przeszedł przez północne Niemcy, Holandię i inne kraje Europy, powodując duże zniszczenia w lasach i infrastrukturze.
  5. Orkan Emma (2008) – Jeden z najsilniejszych wiatrowych sztormów ostatnich lat, który dotknął Wielką Brytanię, Niemcy, Czechy i Polskę, powodując liczne ofiary.
  6. Orkan Herwart (2017) – Orkan przeszedł przez Niemcy, Polskę, Czechy i inne kraje, powodując powodzie i znaczne szkody.
  7. Orkan Egon (2017) – Uderzył w północną Europę, w tym w Niemcy, Holandię i Francję, gdzie powodował duże zniszczenia i śmierć.
  8. Orkan Ulli (2012) – Dotknął głównie północne Niemcy i Wielką Brytanię, powodując poważne zakłócenia w transporcie i zniszczenia.
  9. Orkan Jeanett (2002) – Jeden z najsilniejszych sztormów, który przeszedł przez zachodnią Europę, powodując śmierć kilkunastu osób i ogromne zniszczenia.
  10. Orkan Nadia (2022) – Silny orkan, który przyniósł wichury do północnej Europy, powodując spustoszenie w Niemczech, Danii i innych krajach.

Każdy z tych orkanów wyróżniał się ogromną siłą wiatru, często przekraczającą 150-200 km/h, a także dużymi stratami materialnymi i tragicznymi skutkami dla lokalnej ludności. Orkany te są częścią ekstremalnych zjawisk pogodowych, które mogą być wynikiem zmian klimatycznych.

Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Znaki ekologiczne
Estonian Organic Farming
Estonian Organic Farming
4.7/5 - (7 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Sądzę, że może mocno wiać :-)

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!