Środowisko - Ekologia.pl
Ekologia.pl Środowisko

Środowisko

Świetliki nad nocną łąką. Źródło: Fer Gregory/Shutterstock
Przyroda
Zdumiewające stworzenia, które świecą w ciemności – musisz je zobaczyć!

Światło kojarzy się nam z elektrycznością, która z kolei wydaje się być typowo ludzkim wynalazkiem. Tak naprawdę jednak bioluminescencja to fascynujące zjawisko, w które natura wyposażyła wybrane organizmy miliony lat przed narodzeniem Edisona. Dlaczego więc niektóre stworzenia świecą? W jaki sposób im się to w ogóle udaje?

Kuna domowa, fot. Ondrej Prosicky/Shutterstock
Przyroda
Skuteczne sposoby na pozbycie się kuny domowej - sprawdź, co ją naprawdę odstrasza

Zawsze pozostawia po sobie ślady. Jeśli się pojawi w Twoim domu, to z pewnością ją usłyszysz. I poczujesz, bo swoje terytorium znaczy odchodami oraz wydzieliną gruczołów. Ten mały drapieżnik wygląda naprawdę sympatycznie, ale potrafi wyrządzić wiele szkód. Jak pozbyć się kuny domowej? Co odstrasza te zwierzęta? I jakie sposoby będą najskuteczniejsze w ich eliminacji? Jest kilka metod, z których warto skorzystać.

Rycyk, fot. shutterstock
Przyroda
Rycyk – strażnik łąkowego miru

W świecie ptaków utarło się, że to samce są tymi lepiej wybarwionymi, większymi, bardziej skorymi do walki. Rycyk zdaje się nieco przeczyć temu obrazowi. Samce są drobniejsze, a ich upierzenie wcale nie wyróżnia się niczym specjalnym na tle samic, chociaż gatunek sam w sobie to bardzo ciekawe stworzenie. Czy przetrwa w swoim dotychczasowym środowisku? Trudno powiedzieć, chociaż przyszłość rycyka maluje się raczej w szarych, aniżeli różowych barwach.