PARKI NARODOWE W POLSCE. Czego w parkach robić nie wolno?
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Co warto wiedzieć przed wakacjami? Parki Narodowe – chrońmy różnorodność biologiczną , walczmy ze śmieciami!

Co warto wiedzieć przed wakacjami? Parki Narodowe – chrońmy różnorodność biologiczną , walczmy ze śmieciami!

Fot. WH. Babiogórski Park Narodowy
Fot. WH. Babiogórski Park Narodowy

Czy można palić ogniska w Parku Narodowym, zrywać kwiaty, grzyby, jagody? Jak zachować się w zetknięciu z dzikim lub rannym zwierzęciem? Czy można fotografować otaczająca nas przyrodę? Jakimi pojazdami można poruszać się w parku? Ministerstwo  Środowiska, zwraca uwagę na najważniejsze sprawy, o których powinniśmy pamiętać podczas urlopów, odwiedzając Parki Narodowe.
Data 24 maja, to data wyjątkowa, bowiem właśnie tego dnia obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Data ta została wybrana, aby upamiętnić powstanie pierwszego parku narodowego o nazwie Sarek, który znajduje się w Szwecji i powstał w 1909 roku.

Obecnie na świecie istnieje ponad 7 tysięcy parków narodowych. Pierwszy – Park Narodowy Yellowstone powstał w Stanach Zjednoczonych (zał. 1872 r., pow. 898,4 ha). Jeżeli chodzi o gabaryty, to pod względem wielkości prym wiedzie Park Narodowy Greenland, na Grenlandii (Dania), który zajmuje powierzchnię 97 200 tys. ha. Dla porównania największy w Polsce Biebrzański Park Narodowy obejmuje obszar zaledwie 60 tys. ha.

Aktualnie w Polsce utworzono 23 parki narodowe
, które zajmują powierzchnię 316 748 ha, co stanowi ok. 1 proc.  powierzchni kraju. Pierwszy w Polsce – Białowieski Park Narodowy utworzony w 1947 r. (pow. 10,5 tys. ha). Najmłodszym parkiem narodowym w Polsce jest PN Ujście Warty. Został utworzony dopiero 1 lipca 2001 roku. Najmniejszy jest Ojcowski Park Narodowy – 2146 ha, zaś największy Biebrzański Park Narodowy – 59 223 ha.

Za Światowe Rezerwaty Biosfery uznano 8 parków narodowych – Babiogórski Park Narodowy, Białowieski Park Narodowy, Bieszczadzki Park Narodowy, Kampinoski Park Narodowy, Karkonoski Park Narodowy, Poleski Park Narodowy, Słowiński Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy. Siedem należy do Konwencji Ramsarskiej, chroniącej obszary wodno-błotne ważne dla ptaków (Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy, Karkonoski Park Narodowy, Poleski Park Narodowy, Park Narodowy „Ujście Warty”, Słowiński Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy.

Polskie parki narodowe to jeden z najważniejszych elementów polskiego systemu ochrony przyrody, unikalnego na tle innych państw Europy. To jednocześnie tereny w znacznej części udostępnione ludziom, na których można podziwiać naturę, ucząc się jednocześnie wrażliwości na jej piękno. Z drugiej strony obecność turystów w parku narodowym łączy się z pewnym zagrożeniem. Deptanie roślin, niszczenie runa leśnego, postępowanie procesów erozyjnych czy niepokojenie zwierząt – to tylko niektóre z zagrożeń, które stwarzamy w trakcie wizyty w Parkach Narodowych.

Oto przykazania, które należy przestrzegać po wejściu na teren Parku Narodowego.

  • Poruszaj się po wyznaczonych i oznakowanych szlakach – dzięki temu przyczyniamy się do ochrony przyrody i dbamy o własne bezpieczeństwo.
  • Ogniska i papierosy można palić tylko w przeznaczonych do tego miejscach  –  zaprószenie ognia może przyczynić się do nieodwracalnych strat w przyrodzie.
  • Nie hałasuj – przemierzając parkowe  należy zachowywać się cicho, a być może zostanie to nagrodzone spotkaniem z dzikimi mieszkańcami lasu.
  • Nie zbliżaj się do dzikich zwierząt – dla własnego bezpieczeństwa nie zaczepiaj, nie drażnij i nie próbuj karmić dzikich zwierząt, w szczególności dotyczy to niedźwiedzi w Tatrzańskim Parku Narodowym
  • Nie zrywaj kwiatów, dzikich owoców czy grzybów – zamiast niszczyć przyrodę – fotografuj ją.
  • Nie wyrzucaj śmieci! – Skoro już przeszedłeś parkowy szlak pamiętaj, aby zabrać ze sobą to co przyniosłeś – papiery, butelki itp. Śmiecenie w parku to złamanie przepisów, zagrożone karą.

Wędrówka po leśnych bezdrożach czy też górskich szczytach może być męcząca. Jednak tak wcale być nie musi. Bo w parku można wypoczywać na różne sposoby – oprócz spacerowania można zwiedzać teren na rowerze, na koniu lub bryczką. Dla osób, które wolą bardziej stabilny odpoczynek najlepszym miejscem są udostępnione przez park plaże, gdzie można spotkać fokę (na przykład w Słowińskim Parku Narodowym). 

Podczas wakacyjnych podróży po Polsce korzystajmy efektywnie z zasobów, jakie mamy wokół siebie. Zafundujmy sobie wakacje, które będą służyły nie tylko nam, ale i środowisku. Chrońmy różnorodność, jaką nam oferują parki narodowe.

Parki Narododowe w Polsce, źródło Ministerstwo Środowiska
Ekologia.pl, źródło: Ministerstwo Środowiska, www.ekoportal.gov.pl
4.6/5 - (17 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Polecam również ten artykuł:
https://ujakurlop.pl/wiadomosci/poznaj_23_skarby_polski