Czy lis zapada w sen zimowy? | ekologia.pl
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Czy lis zapada w sen zimowy?

Czy lis zapada w sen zimowy?

W Polsce nie brakuje zwierząt, które hibernują w czasie zimy. Wśród nich wyróżniamy m.in. wiewiórki, niedźwiedzie oraz jeże. A czy lis zapada w sen zimowy? Czy też pozostaje aktywny nawet w te najmroźniejsze dni w roku? Jeśli zadajesz sobie podobne pytania – w tym artykule znajdziesz odpowiedzi. Przeczytaj go, by je poznać oraz aby zdobyć wiele innych przydatnych informacji. Zapraszamy do lektury!

Czy lis zapada w sen zimowy

lis ani nie zapada w sen zimowy, ani nie robi zapasów żywności, fot. AlauddinLAbbasi/Shutterstock
Spis treści

Czy lis przesypia zimę?

Mogłoby się wydawać, że zwierzę o dużo cieńszym futrze i zdecydowanie mniejszej tkance tłuszczowej ma dużo większy problem przeżyć zimą niż potężny drapieżnik. A jednak – na pytanie, czy lis zapada w sen zimowy, należy odpowiedzieć – nie. Ten piękny zwierzak pozostaje aktywny przez cały rok, choć zmienia się jego zachowanie. Owszem – trudniej mu przetrwać ten czas niż np. wiosnę czy lato, szczególnie jeśli ziemia jest zmrożona lub spadło więcej śniegu. To znacznie utrudnia polowanie, polegające na doskakiwanie do ofiary, a w razie potrzeby – przekopywanie się przez jej norę.

Co robi zimą lis?

Dla tych zwierząt bardzo istotne jest przygotowanie się do tej pory roku. Skoro lisy nie zapadają w sen zimowy, to co właściwie robią, gdy temperatury spadają poniżej 0° Celsjusza, a ziemię przykrywa śnieg? Przede wszystkim – jak wspomnieliśmy wyżej – zmieniają swoje zachowanie z rodzinnego na samotnicze.

Wrodzony spryt, instynkt, czy – po prostu – doświadczenie, podpowiadają im, że to ciężki okres do przetrwania. Trzeba być więc na niego gotowym. Dlatego m.in. zmieniają okrywę z rudej na bardziej szarawą, co pomaga im lepiej zamaskować się w śnieżnych warunkach. Co ważne – futro to charakteryzuje się większą gęstością i długością, co pomaga zatrzymać więcej ciepła.

Warto zauważyć, że lis ani nie zapada w sen zimowy, ani nie robi zapasów żywności. Zmienia po prostu sposób funkcjonowania. W tym okresie nie zamieszkuje stale żadnych nor, prowadzi raczej koczowniczy tryb życia. Drapieżniki te są też bardziej aktywne za dnia (poza zimą prowadzą bardziej nocny tryb życia). Dodajmy, że mimo samotniczego życia w chłodne dni, to jest to okres szykowania się do wiosennego rozrodu. Zarówno samce, jak i samice przechodzą w czasie zimy szereg fizjologicznych zmian, które przygotowują je na ten czas.

Czym się żywi zimą lis?

Śnieg, zmrożona ziemia, powiędłe rośliny… Lis, który nie zapada w sen zimowy, zdecydowanie nie ma lekko w tym okresie. Ewolucja jednak go przystosowała do tego, by przetrwać nawet w takich warunkach. Choć nie ma zapasów, to potrafi sobie całkiem nieźle poradzić z pozyskiwaniem żywności. Co więc właściciel rudej kity je zimą?

Do menu lisa w tym okresie wchodzą przede wszystkim zające i inne mniejsze gryzonie. Wyżej wspomnieliśmy o jego doskonałej zdolności polowania, polegającej na wyskakiwaniu wysoko nad ziemię, jak i wykonywaniu długich nawet na 5 metrów susów. To pomaga mu absolutnie zaskoczyć swoje ofiary. W łowach pomagają mu jego znakomite zmysły, w tym rewelacyjny słuch, pozwalający zarejestrować ruch nawet pod grubą pokrywą śnieżną czy pod ziemią. Ma też świetny węch.

Zwierzętom tym zdarza się dojadać ofiary innych, większych drapieżników. Lis bowiem, jako wszystkożerca, jest również padlinożercą. A gdy już znajdzie pożywienie, szczególnie w tak trudnych warunkach, potrafi go bronić za cenę życia przed większymi drapieżcami. Gdy jednak nie może niczego znaleźć do jedzenia – wędruje. Szacuje się, że potrafi w ciągu zimy przejść nawet 250 km, szukając żywności.

Zimą chętniej porusza się bliżej ludzkich siedzib. Śmietniki i wszelkie odpadki pożywienia są dla lisów rewelacyjnym i bardzo łatwym źródłem pożywienia – do tego stopnia, że widok przemykającej rudej kity przez centrum miasta dziwi już niewiele osób. Wciąż też zdarza się im zapolować na małe zwierzęta gospodarskie, w tym kury czy króliki, jeśli są źle zabezpieczone.

Lisy to zwierzęta aktywne przez cały rok

Zima to dla niego niewątpliwie trudny czas. Jednak lis nie zapada w sen zimowy, a pozostaje bardzo aktywny. Większość tego czasu spędza zaś na poszukiwaniu pożywienia samotnie – zarówno w lasach, na polach, jak i łąkach, a także w pobliżu ludzkich siedzib. Natura doskonale go przystosowała do tego, aby mógł sobie poradzić w mroźnych warunkach i nie tylko. Chcesz dowiedzieć się więcej o tych pięknych drapieżnikach? Poznać inne ciekawostki na ich temat? Przejrzyj zatem inne artykuły dostępne na naszej stronie internetowej!

Bibliografia
  1. Dorota Kowalska, Małgorzata Piórkowska; Charakterystyka populacji hodowlanych;
  2. i dziko żyjących lisów pospolitych; Wiadomości Zootechniczne, R. LII (2014), 2: 117–121;
  3. Lariviere S., Pasitschniak-Arts M. (1996). Vulpes vulpes; Mammalian Species, 537: 1–11.;
  4. EUROPEAN RED FOX (VULPES VULPES); https://www.agriculture.gov.au/sites/default/files/documents/european-red-fox.pdf;
4.8/5 - (12 votes)
Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments