Dekarbonizacja polskich firm a raportowanie ESG | ekologia.pl
Ekologia.pl Środowisko Specjalne Dekarbonizacja polskich firm a raportowanie ESG

Dekarbonizacja polskich firm a raportowanie ESG

Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej uwzględniają w swoich planach dwa istotne kierunki – zrównoważony rozwój oraz dekarbonizację. Cele obu są podobne, czy jednak obowiązek raportowania ESG obejmujący wkrótce większą liczbę firm wpłynie na decyzję o szybszym odejściu przemysłu od węgla?

esg

fot. materiały firmy DUON
Spis treści
Najnowszy raport firmy DUON, który został opracowany wspólnie z Instytutem Keralla Research, pokazuje, że 70% polskich firm przemysłowych dopiero poszukuje opłacalnych planów dekarbonizacji. W badaniu wzięte pod uwagę były firmy przemysłowe, które stosują węgiel do celów produkcyjnych i grzewczych. Jedno z pytań dotyczyło realizacji założeń ESG (jest to akronim od angielskich słów: Environmental – środowisko, Social – społeczeństwo oraz Governance – ład korporacyjny). Okazało się, że jedynie 41,7% badanych potwierdziło, że realizuje założenia ESG, 18,3% jeszcze ich nie realizuje, ale planuje takie działania.

Obowiązek raportowania ESG

Jak na razie raportowanie ESG nie jest koniecznością. Oznacza to, że blisko 42% firm przemysłowych korzystających z węgla dobrowolnie podjęło taką decyzję, a to napawa optymizmem. Kolejne 18% przedsiębiorstw przygotowuje się do takich zmian, oznacza to, że łącznie mamy prawie 60% firm nastawionych na bardziej świadome działanie istotne dla środowiska. Obowiązkiem raportowania ESG będzie objęta część podmiotów już w 2025 r. Sprawozdania będą musiały być opracowane w sposób szczegółowy, pogłębiony i ustrukturyzowany. Nad ich rzetelnym opracowaniem będzie czuwał audyt zewnętrzny.

Raportowanie ESG wynika z dyrektywy CSRD (ang. Corporate, Sustainability, Reporting, Directive) o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, którą opublikowano pod koniec 2022 r. Na ten moment w Polsce dyrektywa CSRD obejmuje 150 firm, a już wkrótce będzie dotyczyć ponad 3,5 tys.

Obowiązkiem raportowania za 2024 r. będą objęte największe spółki giełdowe, które zatrudniają co najmniej 500 pracowników, natomiast od 2027 r. składanie sprawozdań obejmie również małe i średnie przedsiębiorstwa spełniające przynajmniej dwa z trzech warunków: zatrudnienie powyżej 10 pracowników, suma bilansowa przekraczająca 1,5 mln zł, przychody powyżej 3 mln zł. Przedsiębiorstwa mogą odkładać w czasie działania związane z raportowaniem, ale go nie unikną. Nawet zanim daną firmę obejmie ten obowiązek, rynek może wymuszać wdrażanie działań wchodzących w zakres ESG. Wystarczy, że klienci będą wybierać takich dostawców, którzy kierują się polityką zrównoważonego rozwoju.

Raportowanie ESG i dekarbonizacja wynikają z tych samych celów EU i są ze sobą połączone, jednak obecnie w naszym kraju to odejście od węgla wydaje się największym wyzwaniem. Aby Polska spełniła wymagania pakietu Fit for 55, szacuje się, że powinna do 2050 r. zredukować emisję gazów cieplarnianych o 44–51% w porównaniu z poziomem z 1990 r.

Raport firmy DUON pokazuje, że polskie firmy idą w dobrym kierunku. Chcą się dekarbonizować i widzą korzyści wynikające z realizacji założeń ESG. Pełny raport do pobrania ze strony https://duon.pl/lepiejnagaz/transformacja-energetyczna-w-polskich-firmach-produkcyjnych-najnowszy-raport/.

art.sponsorowany

4.8/5 - (6 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments