Najciekawsze odkrycia przyrodnicze 2023 roku | ekologia.pl
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Najciekawsze odkrycia przyrodnicze 2023 roku

Najciekawsze odkrycia przyrodnicze 2023 roku

W obliczu przerażających statystyk dotyczących kryzysu klimatycznego, które dominują w wiadomościach, łatwo jest poczuć się przytłoczonym i bezradnym. Dlatego przedstawiamy ciekawe badania i odkrycia, które wydarzyły się w świecie zwierząt w 2023 roku.

Fot. Javier Brosch/Shutterstock

Fot. Javier Brosch/Shutterstock
Spis treści

Czy psy powinny spać z tobą w jednym łóżku?

Z medycznego punktu widzenia odpowiedź brzmi: nie. W wielu domach rodzinny pies jest królem lub królową zamku. Niektórzy opiekunowie bezgranicznie rozpieszczają swojego futrzanego przyjaciela – może to obejmować pozwalanie zwierzętom spać w tym samym łóżku co oni. Czy jednak ze ściśle medycznego punktu widzenia jest to naprawdę dobry pomysł? Doktor Faith Coleman dokładnie rozpatrzyła zalety i wady spania z psem w łóżku. Niestety dla wielu właścicieli psów wady wygrywają. Doktor Coleman nie mógła znaleźć ani jednego weterynarza, który byłby zwolennikiem wpuszczania psów na łóżko. Mówiąc najprościej, ryzyko przewyższa wątpliwe korzyści. Wśród wad wymienia się m. in. choroby zakaźne. Psy często zjadają odchody. Dlatego istnieje możliwość przeniesienia przez zwierzę bakterii lub pasożytów, takich jak salmonella lub nicienie.

Kupa, która walczy ze zmianami klimatu – czyli dlaczego musimy chronić kaszaloty

Maleńka karaibska wyspa Dominika utworzyła pierwszy na świecie morski obszar chroniony dla tych stworzeń. „Chcemy zapewnić, by te majestatyczne i niezwykle inteligentne zwierzęta były bezpieczne od krzywdy oraz w dalszym ciągu utrzymywać zdrowe wody i klimat” – oznajmił w oświadczeniu premier Dominiki Roosevelt Skerrit. Naukowcy twierdzą, że rezerwat nie tylko ochroni zwierzęta, ale także pomoże w walce ze zmianami klimatu. W jaki sposób? Kaszaloty wypróżniają się blisko powierzchni, ponieważ podczas nurkowania na głębokość do 3000 metrów wyłączają nieistotne dla przetrwania funkcje. W rezultacie bogate w składniki odżywcze odchody pozostają na powierzchni oceanu i tworzą zakwity planktonu, które wychwytują CO2 z atmosfery i po śmierci wciągają go na dno oceanu.

Delifny butlonose posiadają elektryczny siódmy zmysł

Naukowcy z zoo w Norymberdze w Niemczech odkryli nieznaną wcześniej zdolność sensoryczną delfinów butlonosych: elektrorecepcję. To naprawdę szokujące odkrycie wypełnia lukę pomiędzy delfinami a innymi znanymi zwierzętami elektroreceptywnymi i pozwala na nowe zrozumienie interakcji tych charyzmatycznych stworzeń ze swoim podwodnym światem. Elektrorecepcja, czyli zdolność postrzegania słabych pól elektrycznych, jest zwykle kojarzona z gatunkami wodnymi lub półwodnymi. Ta umiejętność sensoryczna, fascynująca sama w sobie, była przedmiotem szeroko zakrojonych badań z zakresu biologii morskiej, obserwowanych głównie u ryb słabo elektrycznych i niektórych gatunków płazów. Jednak odkrycie, że delfiny butlonose posiadają tę zdolność poszerza naszą wiedzę o morskiej biologii sensorycznej. Wyobraź sobie delfina żeglującego w głębinach oceanu, a jego ścieżkę oświetla nie światło, ale słabe sygnały elektryczne ukrytej ofiary. Ta umiejętność może zrewolucjonizować nasze zrozumienie ich strategii żerowania, szczególnie w trudnych warunkach.

Bezwarunkowa miłość: opiekunowie nie żałują adopcji zwierząt

Co roku do schronisk trafia ponad sześć milionów zwierząt, ale tylko połowa zostaje adoptowana. Zwierzęta ze schronisk, zwłaszcza psy, często cieszą się opinią trudnych do kontrolowania. Chociaż te psie stereotypy mogą zawierać ziarno prawdy, nowe badania wykazały, że większość rodzin, które decydują się na adopcję psa ze schroniska, jest bardzo zadowolona z tej decyzji. Naukowcy z Ohio State University podają, że choć psy ze schroniska rzeczywiście wykazywały więcej agresji w stronę obcych osób lub większe problemy ze szkoleniem, badacze podczas 6-miesięcznych obserwacji zauważyli, że nowi opiekunowie byli bardzo zadowoleni ze swojej decyzji. W rzeczywistości 94 procent scharakteryzowało zachowanie swojego nowego szczenięcia jako doskonałe lub dobre. „To jedno z najbardziej kompleksowych badań, przeprowadzane w wielu punktach czasowych, mające na celu zbadanie zachowań psów po adopcji. Odkrycia pomagają schroniskom udzielać nowym opiekunom psów dokładniejszych informacji na temat zmian w zachowaniu, których można się spodziewać po adopcji. Mamy nadzieję, że te informacje pozwolą ludziom szybciej uzyskać pomoc w związku z problemami behawioralnymi psów i zatrzymać więcej psów w domach adopcyjnych” – podsumowują autorzy badania.

Poznaj nowego pajęczaka z 3 różnymi typami samców

Fascynujący świat królestwa pajęczaków przedstawił nam gatunek, który może poszczycić się trzema różnymi typami samców. Uważa się, że te intrygujące stworzenia, pochodzące z Nowej Zelandii, ewoluują w różne formy pod wpływem zmieniających się czynników środowiskowych. Niedawne badania naświetliły „trimorficzną” naturę tych pajęczaków, ujawniając, że mogą rozwinąć się w potężne samce alfa lub beta, posiadające duże szczęki, które stanowią nawet połowę ich całkowitej masy ciała. I odwrotnie, mogą ewoluować w stosunkowo małe samce gamma, które przeznaczają swoje zasoby na reprodukcję, wykorzystując ograniczone możliwości krycia. Trimorfizm jest niezwykle rzadki w królestwie zwierząt. Początkowo badacze wysunęli teorię, że genetyka i odżywianie mogą powodować takie zróżnicowanie w obrębie jednego gatunku. Badanie sugeruje jednak, że czynniki środowiskowe, takie jak spotkania z drapieżnikami, mogą mieć większe znaczenie w określaniu ostatecznej dorosłej formy samców, niż wcześniej sądzono.

Kupa małego kangura może powstrzymać emisję metanu

Metan pochodzący z beknięć i bąków krów może brzmieć jak żart, ale niektórzy badacze twierdzą, że w rzeczywistości jest to poważny problem środowiskowy. Teraz naukowcy z Washington State University proponują równie cuchnące rozwiązanie tego szkodliwego problemu środowiskowego — odchody małego kangura! W jaki sposób dodanie odchodów kangura do tego równania pomoże? Zespół z WSU wyjaśnia, że kultura mikrobiologiczna opracowana z odchodów kangura skutecznie hamuje produkcję metanu w symulatorze żołądka krowy. Po dodaniu do tego modelu zarówno odchodów małego kangura, jak i znanego inhibitora metanu, żołądek zamiast metanu wytworzył kwas octowy. Podczas gdy metan wydostaje się z bydła poprzez wzdęcia, kwas octowy przynosi korzyści krowom, stymulując wzrost mięśni.

Ruszyła aplikacja Animal Helper – działa jak 112 dla zwierząt

Pomaganie zwierzętom często wymaga konsultacji ze specjalistą. Niedawno powstała aplikacja Animal Helper, która działa jak 112 dla zwierząt, i która takie działania ma ułatwić.

Aplikacja, dostępna w wersji webowej, a także mobilnej, powstała po blisko czterech latach pracy zespołu Fundacji Psia Krew i programistów z firm BinarApps i lsn. Zasada działania jest bardzo prosta i ułatwia i przyspiesza zgłaszanie sytuacji, w których zwierzętom dzieje się krzywda. Poprzez aplikację można zgłaszać każdy przypadek, mowa tu zarówno o zwierzętach domowych, jak i dzikich czy gospodarskich. Takie zgłoszenie trafia do centrali, w której specjalnie przeszkoleni pracownicy przetwarzają je i przekierowują do odpowiedniej dla danego miejsca i rodzaju zdarzenia jednostki reakcyjnej. Tak, by użytkownik nie tracił czasu na zastanawianie się, gdzie zgłosić dany przypadek i by nie odbijał się od zamkniętych drzwi.

Ekologia.pl (JSz)
5/5 - (6 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!