10 porad, jak nie przyczyniać się do ocieplania klimatu

Fot.: NASAFot.: NASA
Największym wrogiem klimatu jest dwutlenek węgla. Jego nadmierna emisja powoduje globalne ocieplenie. Pamiętaj, nie tylko fabryki i samochody emitują CO2, robi to każdy z nas! Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym efektywniej włączymy się w ochronę klimatu na Ziemi.
Jak zatem nie przyczyniać się do ocieplania klimatu?


1. Stosuj energooszczędne żarówki!

Energooszczędne żarówki zużywają 75-80% mniej energii niż konwencjonalne, a ich żywotność jest 10-krotnie większa niż tradycyjnych. Kupując energooszczędną świetlówkę o mocy 21W zamiast zwykłej żarówki o mocy 100W zaoszczędzisz nawet 200 złotych w okresie jej użytkowania. Zastąpienie pięciu zwykłych żarówek w domu przez ok. 5 godzin dziennie żarówkami energooszczędnymi zmniejsza emisję CO2 o ok. 250 kg rocznie.

2. Oszczędzaj wodę!

Nie musisz wiedzieć, że ludzie w Afryce muszą chodzić po wodę czasem i kilkanaście kilometrów w jedną stronę. Jesteśmy w Polsce, a tu wody zawsze było pod dostatkiem. Niestety, pod wpływem zmian klimatu może się to zmienić... Dlatego już dzisiaj pamiętajmy, aby zakręcać kran podczas mycia zębów. Gdy tego nie robisz, marnujesz ok. 5 litrów wody, a pośrednio wysyłasz do atmosfery ok. 3 kg CO2 rocznie. Korzystaj też częściej z prysznica niż wanny. Inwestycja
w specjalną, drobnostrumieniową słuchawkę prysznicową naprawdę się opłaci. Oszczędzasz wodę i ograniczasz emisję CO2 do ok. 230 kg na osobę rocznie.

3. Gotuj tyle wody, ile akurat potrzebujesz!

Gdyby wszyscy Europejczycy gotowali tyle wody, ile naprawdę potrzebują, czyli średnio o 1 litr wody dziennie mniej, zaoszczędzona energia mogłaby zasilić jedną trzecią oświetlenia ulicznego w Europie! Gotuj więc tylko tyle wody, ile potrzebujesz na przyrządzenie kawy czy herbaty, a nie będziesz marnować niepotrzebnie energii i ograniczysz emisję dwutlenku węgla – naukowcy twierdzą, że nawet o ok. 25 kg rocznie! To mniej więcej tyle co 25 jednolitrowych kartonów soku pomarańczowego. Sporo...

4. Pamiętaj o wyłączaniu funkcji „Stand-by” na twoich sprzętach!

Przycisk stand-by jest najbardziej podstępnym pożeraczem prądu. Czerwona dioda, sygnalizująca stan czuwania urządzenia, świadczy o tym, że cały czas z sieci pobierany jest prąd. Zazwyczaj mamy w mieszkaniu po kilka urządzeń, które posiadają funkcję stand-by. Średnie gospodarstwo domowe zużywa w ten sposób 114 kWh rocznie, co daje koszt 40,4 zł i 140 kg CO2 wyemitowanego do atmosfery! Gdyby tylko połowa urządzeń w naszym domu była wyłączana z sieci, a nie pozostawiana w stanie czuwania, w skali kraju moglibyśmy ograniczyć emisję CO2 o 1 mln ton!

5. Sprawdzaj, jakie parametry mają sprzęty AGD, które kupujesz.

Sprzętu AGD zużywa dużo energii. Oszczędzisz swoje rachunki za prąd i znacznie ograniczysz emisję CO2 do atmosfery, jeśli: twoja lodówka nie będzie stała przy grzejniku, kuchence lub w miejscu nasłonecznionym i będziesz ją regularnie rozmrażać (.nawet 1-centymetrowa warstwa lodu w zamrażalniku sprawia, że urządzenie zużywa znacznie więcej energii); zainwestujesz w płytę indukcyjną, która jest najbardziej energooszczędna i będziesz gotować tyle wody, ile naprawdę potrzebujesz i najlepiej w garnku pod przykryciem; nie będziesz otwierać zbyt często piekarnika podczas pieczenia; twoja zmywarka będzie pracować tylko przy pełnym załadunku, a ty będziesz pamiętać o używaniu programów oszczędnego zmywania i prania.

6. Segreguj śmieci!

Tak, wiele osób mówi, że to się nie sprawdza, że i tak wszystko ląduje na jednym wysypisku... Nie poddawaj się! Gdybyśmy wszyscy pamiętali o segregacji śmieci i recyklingu (a zarządcy miast zadbaliby o logistykę całego procesu), przetworzenie jednej tony makulatury pozwoli dalej żyć 17 drzewom. Zdrowe dziesięciometrowe drzewo produkuje średnio ok. 118 kg tlenu rocznie, człowiek zużywa go 176 kg – dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają potrzeby jednej osoby! To chyba wystarczający powód, by przetwarzać na przykład makulaturę.

7. Obniż temperaturę w domu tylko o 1°C!

Choć trudno to sobie wyobrazić, to obniżenie temperatury w domu o 1°C ogranicza emisję CO2 nawet o 300 kg rocznie. Chroniąc klimat, zmniejszasz także swoje rachunki za energię i centralne ogrzewanie.

8. Zaprogramuj domowy termostat

Jeśli masz możliwość zaprogramowania termostatu, to zrób to tak, aby w nocy lub podczas nieobecności domowników temperatura była niższa. Większość kaloryferów nowszej generacji też pozwala na ustawianie termostatu. Gdy cię nie ma w domu, niższa temperatura zrobi dobrze nawet roślinom. Korzystając z tej opcji również znacznie ograniczasz emisję dwutlenku węgla.

9. Masz samochód? Przestaw się na eko-jazdę!

Opanowując sztukę eko-jazdy możesz zaoszczędzić nawet do 25% paliwa! Zmniejszasz przy tym koszty eksploatacji, redukujesz emisję gazów cieplarnianych oraz zwiększasz bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jak?
- Utrzymuj samochód w dobrym stanie i regularnie sprawdzaj poziom oleju.
- Raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w oponach.
- Usuń niepotrzebne przedmioty z bagażnika i tylnych siedzeń. Im cięższy samochód, tym większe obciążenie dla silnika i większe zużycie paliwa.
- Zamykaj okna, szczególnie przy dużych prędkościach, a także zdejmij pusty bagażnik z dachu samochodu.
- Używaj klimatyzacji tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
- Rozpoczynaj jazdę zaraz po zapaleniu silnika i wyłączaj silnik, jeśli zatrzymujesz się na dłużej niż na minutę.
- Prowadź swój pojazd z rozsądną prędkością i przede wszystkim jedź płynnie. Gdy gwałtownie przyspieszasz lub hamujesz, silnik zużywa więcej paliwa i emituje więcej CO2.

10. Przesiądź się z samochodu na rower! To coś dla naprawdę „eko-wytrwałych”.

Przemyśl, w jaki sposób pokonujesz drogę do pracy, czy nawet do sklepu za rogiem. Możesz znacznie ograniczyć ilość dwutlenku węgla, który jest wydzielany w czasie transportu, a przy okazji odczujesz, jak korzystny wpływ ma to na twoją sylwetkę i zdrowie. Jazda rowerem na krótkich dystansach to najlepszy sposób zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Dziesięć kilometrów przejechanych samochodem osobowym to emisja do atmosfery 2 kg CO2. Co więcej: w ciągu godziny jeden samochód zamienia w spaliny tyle tlenu, ile zużywa do oddychania w tym samym czasie 800 osób! Zatem rower jesienią może być jeszcze całkiem przyjemny.

Powyższy poradnik opracowany został przez organizatorów XIV Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych (COP14) w sprawie zmian klimatu, która odbędzie się w dniach 1-12 grudnia br. w Poznaniu.
Źródło: ekologia.pl

Ocena (2.2) Oceń: