Czy wiecie, że co piąty bocian jest Polakiem? Polska to światowa ostoja tego gatunku, na terenie naszego kraju gniazduje co roku aż 50 000 par tych ptaków. Gdzie jest ich najwięcej? Gdzie tworzą najbardziej efektowne skupiska? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym w artykule.

- Ptak idealny do obserwacji
- Gdzie na bocianie „łowy”? W tych rejonach najłatwiej spotkać bociana
- Bocian dla każdego
- Bocian na bocianie, czyli najbardziej zatłoczone bocianie miejscowości w Polsce
Bociany oprócz klekotania i syczenia nie potrafią wydawać innych dźwięków, a to ze względu na uwsteczniony narząd głosowy. Głównym składnikiem ich diety nie są już obecnie żaby. Na skutek intensywnych przekształceń użytkowania ziemi w ostatnich dziesięcioleciach, liczba płazów w Polsce gwałtowanie spadła. Na szczęście bociany szybko dostosowały się do nowych warunków, zastępując w swojej diecie żaby małymi gryzoniami, gadami i rybami.
Ptak idealny do obserwacji
Bociany białe, to chyba najłatwiejsze do obserwacji ptaki. Dlaczego? Po pierwsze: gniazda z rzadka zakładają w lesie, najczęściej wybierając słupy elektryczne i kominy domów. Po drugie, trudno przeoczyć bociana – rozpiętość skrzydeł dorosłego osobnika to przecież nawet 2 metry. Bocian biały to jeden z największych ptaków występujących w naszym kraju. Po trzecie, bociany nie boją się ludzi, tak więc nawet fotograf-amator nie będzie miał problemu z uchwyceniem na zdjęciu tych ptaków.A tutaj możecie obserwować bociany z domowych pieleszy, na żywo: http://www.bocianyonline.pl/kamery.html

Czasem coś zaswędzi… 127071, CC0 Public Domain, Pixabay.com

Podlaski Szlak Bociani rozciąga się na długości ponad 200 km www.podlaskiszlakbociani.pl
Gdzie na bocianie „łowy”? W tych rejonach najłatwiej spotkać bociana
Gdzie mamy największe szanse zobaczyć bociany? Generalnie bociany znajdziemy na podmokłych terenach nieprzekształconych przez człowieka, tj. na obszarach łąkowo-leśnych, czyli tam, gdzie ptaki te mogą znaleźć pod dostatkiem pożywienia. Najwięcej takich miejsc zlokalizowanych jest w Polsce północno-wschodniej. W 2003 roku został tutaj nawet utworzony specjalny szlak rowerowy „Podlaski Szlak Bociani”, którego trasa przebiega przez liczne bocianie kolonie.No dobrze, ale gdy trafimy w dany rejon, to gdzie konkretnie szukać gniazd tych ptaków? Bociany zakładają swoje gniazda na drzewach, dachach domów, a od kilkudziesięciu lat również na słupach elektrycznych. Twórcy portalu bocianologia.pl stworzyli mapę, która podpowie, w którym rejonie Polski najłatwiej znaleźć boćka na drzewie, w których na dachu domu, a w którym na słupie elektrycznym: http://www.bocianopedia.pl/bociany-i-bocki/dbajmy-o-bociany-czyli-bocianie-problemy-i-ochrona-bocianow/zmiany-umieszczenia-gniazd-w-ostatnich-czasach/139.

Bociany często wybierają na umiejscowienie swojego gniazda dachy wiejskich domostw. Staboslaw, CC0 Public Domain, Pixabay.com.

Nasz żabojad jak na widelcu ;) Autor zdjęcia: Hanna Baster
Bocian dla każdego
A jeżeli na północno-wschodnie rubieże naszego kraju nam nie po drodze? Nie martwcie się, bociany występują na tyle licznie w naszym kraju, że naprawdę nie trzeba dalekiej wyprawy, żeby poobserwować te ptaki. Bocian biały, to w Polsce gatunek pospolity i tylko przez to, że duża część z nas mieszka w miastach, wydaje się nam, że znalezienie gniazda bocianiego to trudne zadanie. Popatrzcie tutaj: http://osmtools.org/gniazda/bocian/#lat=51.104&lon=20.479&z=7 – to mapa opensource, na której znajdziecie kilkadziesiąt tysięcy gniazd z całej Polski (!). Z pewnością znajdziecie tu gniazdo oddalone maksymalnie kilkadziesiąt kilometrów od waszego domu.Bocian na bocianie, czyli najbardziej zatłoczone bocianie miejscowości w Polsce
Widzieliście już kilka razy w życiu bociana, obfotografowaliście jego gniazdo, uchwyciliście osobnika podrywającego się do lotu, ale jednak czujecie bociani niedosyt? W takim razie koniecznie musicie zobaczyć bocianie kolonie. W Polsce znajdziecie kilka lokalizacji, w których w jednym miejscu zobaczycie kilkanaście do kilkudziesięciu par lęgowych.Oto niektóre z nich:
- Warmińska wieś Żywkowo – 9 gospodarstw i 38 gniazd, również warto odwiedzić pobliskie: Lwowiec, Brzeźnica, gdzie znajdziemy po kilkanaście bocianich gniazd (woj. warmińsko-mazurskie).
- Posada Zarszyńska koło Sanoka, 20 bocianich par (woj. podkarpackie).
- Pentowo, nazywana Europejską Wsią Bocianią, 30 zasiedlonych gniazd (woj. podlaskie).
- Stary Bubel, 30 gniazd (woj. lubelskie).
- Nadodrzańska wieś Kłopot, 30 par, liczne pary również w okolicznych wsiach. Wieś Kłopot warto odwiedzić również ze względu na jedyne w Polsce Muzeum Bociana: https://www.bermar.pl/ (woj. lubuskie).
Ekologia.pl poleca

To nie żaden bubel – w miejscowości Stary Bubel naprawdę można zobaczyć „bocianią aleję”, czyli skupisko kilkunastu bocianich gniazd umiejscowionych w ciągu zabudowy tej miejscowości (woj. lubelskie, powiat bialski).

Typowy kadr na Zabużu (woj. lubelskie). Autor zdjęcia: Hanna Baster
Ekologia.pl (Hanna Baster Mama, podróżniczka, specjalista ds. klimatu)

Poderwanie do lotu – popatrzcie na rozpiętość tych skrzydeł! Autor zdjęcia: Hanna Baste
Bibliografia
- “http://www.bocianopedia.pl”; data dostępu:
- “http://www.bociany.pl”; data dostępu:
- “http://www.wrotapodlasia.pl/pl/turystyka/szlaki+turystyczne/Podlaski_Szlak_Bociani.html”; data dostępu:
- “http://www.kontrola-ruchu-lotniczego.com/2014/02/zagrozenia-bezpieczenstwa-operacji.html”; data dostępu:
- “http://www.gdos.gov.pl/dzien-bociana-bialego-7”; data dostępu:
- “http://baza.bociany.pl”; data dostępu:
- “https://www.medianauka.pl/bocianowate”; data dostępu: