Czy to koniec opalania węglem w Polsce?

fot. dreamstimefot. dreamstime

Całkowity zakaz ogrzewania paliwami stałymi w piecach w Krakowie stał się faktem. W poniedziałek, 25 listopada krakowscy radni przegłosowali wprowadzenie zakazu paliw stałych, a więc węgla, drewna i ciężkiego oleju opałowego stosowanego do celów ogrzewania budynków i lokali. Czy taki zakaz rzeczywiście ma sens?Z dniem 25 listopada Kraków stał się pierwszym polskim miastem, gdzie od 1 września 2018 roku piece grzewcze w gminie Kraków będą musiały być opalane gazem albo prądem. Dokument dopuszcza jedynie możliwość palenia drewnem w kominkach tzw. rekreacyjnych. Za złamanie tego zakazu będzie groziła kara grzywny 500 zł, a w przypadku sprawy sądowej –  nawet do 5 tysięcy złotych.

– To decyzja, która pozwoli na skuteczną walkę ze smogiem – komentuje Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa.  Zadowolenia nie kryje Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. „Ja cieszę się, że przeszła uchwała... jest to krok naprzód, na pewno. Dla nas to jednak nie koniec , dużo pracy jeszcze stoi przed nami i całym województwem. Trzeba dopilnować, by zakaz był odpowiednio sprawdzany. Pozostaje też kolejny duży problem, zanieczyszczenie powodowane przez samochody” – mówił podczas debaty w Radiu Kraków Andrzej Guła.

Smog krakowski

Kraków to trzecie najbardziej zanieczyszczone miasto w Unii Europejskiej – wynika z danych Europejskiej Agencji Środowiska. Stężenie pyłów jest tak wysokie, jak w żadnym innym mieście w Polsce. Dopuszczalne normy dla pyłu zawieszonego (PM10, PM2,5) czy benzo[a]pirenu, są notorycznie przekraczane. Naukowcy zgrupowani w programie Apheis (Air Pollution and Health: a European Information System) oszacowali, że każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym przedwcześnie umiera około 400 mieszkańców Krakowa. – Średnio koszty zdrowotne zanieczyszczenia to 740 mln zł rocznie – przekonuje wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak. Przy czym jest to dolne oszacowanie nie obejmujące m. in. skutków zanieczyszczenia wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi, np. benzo[a]piranem – zwraca uwagę Krakowski Alarm Smogowy. Teraz, kiedy rozpoczął się sezon grzewczy, problem się nasila. Z pieców na paliwa stałe wydobywają się pyły, rakotwórczy benzo[a]piren oraz inne szkodliwe substancje.

Węgiel niezgody

Całkowity zakaz palenia węglem i drewnem budzi wiele emocji. Sporo krakowian obawia się, że ta decyzja będzie miała ogromny wpływ na pogorszenie się standardów życia mieszkańców regionu. Ogrzewanie mieszkań węglem kamiennym jest blisko dwukrotnie tańsze niż ogrzewanie gazem ziemnym i blisko trzykrotnie tańsze niż olejem opałowym. Dlatego krytycy projektu obawiają się, że nowe przepisy uderzą w najbiedniejszych, których nie stać na wymianę pieców i kotłów. – My palimy węglem dlatego, że nas nie stać. (...)Jesteśmy w stanie znaleźć inne rozwiązania, takie, które pozwolą chronić zdrowie krakowian i zadbać o interesy uboższej grupy mieszkańców – mówiła na posiedzeniu sejmiku przedstawicielka środowisk społecznych, Krystyna Nosek.

Władze Krakowa zapewniają, że będą pomagać finansowo w wymianie pieców i kotłów, a także w podłączaniu do sieci ciepłowniczej. Prezydent Krakowa zapowiedziała, że miasto wesprze mieszkańców w dostosowaniu się do nowych zasad, w tym także najuboższych, dopłacając im do wyższych rachunków za ogrzewanie, po rezygnacji z węgla.

Z kolei Inicjatywa Społeczna Krakowski Alarm Stop Zakazowi zwraca uwagę, że program pomocowy, przygotowywany przez Urząd Miasta posiada wiele ograniczeń, takich jak dochód, powierzchnia lokali czy ograniczony budżet maista. – (...) więc na pewno nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać, a jeśli już, to tylko do określonej przepisami kwoty!!! Poza tym potrzebna jest pomoc terminowo nieograniczona, a nie tylko przez najbliższe lata – czytamy na stronie www.stopzakazowi.pl.

Węgiel jedynym winowajcą?

Dr. Krystyna Kubica, wiceprzewodnicząca Zarządu Platformy Producentów Urządzeń Grzewczych Paliwa Stałe (PPUGPS PIE) przekonuje, że to nie węgiel jest głównym winowajcą tak dużego obciążenia dla środowiska, ale technologie i techniki jego spalania. Dowodem tego mogą być dane, na które powołuje się prof. Bronisław Barchański z Akademii Górniczo-Hutniczej: „ (…) z informacji, do których udało mi się dotrzeć, wynika, że w latach dziewięćdziesiątych w Krakowie było ok. 90 tys. pieców na węgiel. Obecnie jest ich ok. 30 tys., a zapylenie cały czas rośnie…” – powiedział prof. Barchański z w rozmowie z Agnieszką Konieczny. Eksperci zwracają uwagę, że nawet jeśli władze Krakowa wydadzą kilkaset mln złotych na zakup nowych kotłów, to jakość powietrza w mieściei tak nie ulegnie poprawie.

Co w takim razie odpowiada za zanieczyszczenie powietrza w Krakowie? Kilka czynników: po pierwsze jakość spalanego paliwa – część mieszkańców Krakowa, w ramach oszczędności, pali w piecach, czym się da: śmieciami, butelkami i oponami. Eksperci wskazują także na gwałtowny rozwój transportu samochodowego i zwracają uwagę, że w statystykach zanieczyszczeń powietrza, nawet latem poza sezonem grzewczym, Kraków zajmuje w Europie jedno z czołowych miejsc. Jednym z problemów jest także położenie Krakowa, który ulokowany jest w niecce i nie jest przewietrzany.

Czy jest jakieś wyjście z tej trudnej sytuacji? Rozwiązania mogą być dwa: po pierwsze – obniżyć niską emisję z pieców węglowych, a pod drugie – zmniejszyć ruch samochodowy w centrum. Obydwa rozwiązania skomplikowane i kontrowersyjne.

(…) jeżeli Prezydent Majchrowski twierdzi, że tylko radykalne posunięcia są w stanie poprawić jakość powietrza w Krakowie to wyrzućmy więc samochody z miasta, zburzmy wielkie galerie handlowe i osiedla, które powstały na przestrzeni ostatnich 10 lat, a na ich miejscu przywróćmy istniejącą tam niegdyś ziele, a gwarantujemy, że powietrze znów powróci do normy. – przekonują organizatorzy Inicjatywy Społecznej Krakowski Alarm Stop Zakazowi.
Ekologia.pl
Źródła:
www.stopzakazowi.pl
www.krakowskialarmsmogowy.pl
„Taki zakaz to absurdalny pomysł”, autorka: Agnieszka Konieczny (http://pressmix.eu/index.php)

Moim zdaniem
Czy zakaz palenia węglem powinien obowiązywać w całej Polsce?
Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy