Dzień Ziemi. Jak świętować Dzień Ziemi?

Fot.  Andrés Nieto Porras anieto2k [CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com Fot. Andrés Nieto Porras anieto2k [CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com

Walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami (A World without Plastic Pollution) – to motyw przewodni tegorocznego Dnia Ziemi. Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest na świecie od 1970 roku, a w Polsce od roku 1990 r. Dzień Ziemi ma skłaniać do refleksji nad tym, co zrobić, by dbać o naszą planetę nie tylko od święta.


Dzień Ziemi to różnego typu sympozja, warsztaty, spotkania czy festyny, wszystkie propagujące ekologiczny, zdrowy tryb życia. Obecnie jest to największe ekologiczne święto świata, organizowane w 192 krajach - od Singapuru do Rzymu… od Alaski po Australię. Szacuje się, że w jego obchodach bierze udział około 200 milionów osób.

Propozycję obchodzenia na całym świecie Dnia Ziemi w 1969 r. przedstawił po raz pierwszy amerykański działacz na rzecz pokoju John McConnell, podczas konferencji UNESCO. Rok później w Stanach Zjednoczonych miały miejsce pierwsze obchody nowego święta. Duży udział w jego promocji miał senator Gaylord Nelson, znany z proekologicznych zapatrywań. Aby nadać wydarzeniu rozmach, postanowił on wykorzystać ówczesną aktywność ruchów studenckich.

W efekcie uroczystościom towarzyszył niespotykany entuzjazm. W obchodach Dnia Ziemi 22 kwietnia 1970 roku w całym USA wzięli udział studenci z wielu uniwersytetów i szkół. Dwadzieścia milionów Amerykanów porzuciło uczelnie, biura i urzędy, by wyjść na ulice w tanecznych korowodach. Działalność zawiesił nawet Kongres Stanów Zjednoczonych, gdyż większość pracowników zamiast do pracy poszła na spotkania organizacji ekologicznych.

Pokłosiem tej spontanicznej fet był fakt, iż 26 lutego 1971 roku sekretarz generalny ONZ Sithu U Thant podpisał proklamację, w której moment równonocy wiosennej wyznaczył jako Dzień Ziemi.


Nieoficjalna flaga Dnia Ziemi stworzona przez Johna McConnela. By John McConnell [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy