Dzień Ziemi. Jak świętować Dzień Ziemi?

Walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami (A World without Plastic Pollution) – to motyw przewodni tegorocznego Dnia Ziemi. Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest na świecie od 1970 roku, a w Polsce od roku 1990 r. Dzień Ziemi ma skłaniać do refleksji nad tym, co zrobić, by dbać o naszą planetę nie tylko od święta.


Dzień Ziemi to różnego typu sympozja, warsztaty, spotkania czy festyny, wszystkie propagujące ekologiczny, zdrowy tryb życia. Obecnie jest to największe ekologiczne święto świata, organizowane w 192 krajach - od Singapuru do Rzymu… od Alaski po Australię. Szacuje się, że w jego obchodach bierze udział około 200 milionów osób.

Propozycję obchodzenia na całym świecie Dnia Ziemi w 1969 r. przedstawił po raz pierwszy amerykański działacz na rzecz pokoju John McConnell, podczas konferencji UNESCO. Rok później w Stanach Zjednoczonych miały miejsce pierwsze obchody nowego święta. Duży udział w jego promocji miał senator Gaylord Nelson, znany z proekologicznych zapatrywań. Aby nadać wydarzeniu rozmach, postanowił on wykorzystać ówczesną aktywność ruchów studenckich.

W efekcie uroczystościom towarzyszył niespotykany entuzjazm. W obchodach Dnia Ziemi 22 kwietnia 1970 roku w całym USA wzięli udział studenci z wielu uniwersytetów i szkół. Dwadzieścia milionów Amerykanów porzuciło uczelnie, biura i urzędy, by wyjść na ulice w tanecznych korowodach. Działalność zawiesił nawet Kongres Stanów Zjednoczonych, gdyż większość pracowników zamiast do pracy poszła na spotkania organizacji ekologicznych.

Pokłosiem tej spontanicznej fet był fakt, iż 26 lutego 1971 roku sekretarz generalny ONZ Sithu U Thant podpisał proklamację, w której moment równonocy wiosennej wyznaczył jako Dzień Ziemi.
Nieoficjalna flaga Dnia Ziemi stworzona przez Johna McConnela. By John McConnell [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons


Dzień Ziemi 20 lat później

20 lat po wydarzeniach z 1970 roku Dzień Ziemi świętowany był już na całym świecie. Szacuje się, że około 200 milionów osób z 140 krajów bierze udział w marszach, happeningach i paradach. Podczas obchodów namawia się do oszczędzania wody, ratowania lasów tropikalnych i ograniczenia emisji gazów wywołujących kwaśne deszcze.
W 1990 roku święto stało się także po raz pierwszy udziałem polskiego miasta. W Warszawie obchodom Światowego Dnia Ziemi towarzyszyły spotkania, wykłady i dyskusje, zajęcia plastyczne dla dzieci, koncerty i zabawy. Dzięki przywróconej Polakom wolności, zarówno przedstawiciele polityki jak i organizacje pozarządowe promujące postawy ekologiczne mogły żywo włączyć się w międzynarodowe obchody Dnia Ziemi.

Ze względu na kapryśną pogodę w marcu, bardziej popularną datą obchodów w Polsce stał się 22 kwietnia. Każdego roku tematem przewodnim obchodów Dnia Ziemi było inne zagadnienie i ta tradycja utrwaliła się do dziś. W 1996 roku hasłem było „Drzewo”, zainaugurowano wówczas akcję „Drzewko za makulaturę”. Rok później świętowano pod hasłem „Między Ziemią a Niebem" i wtedy po raz pierwszy odbył się festyn na Polach Mokotowskich, który obecnie jest punktem kulminacyjnym corocznych obchodów. Podczas kolejnych lat, obchody w Polsce zostały skorelowane z programem ruchu Earth Day Network, skupiającego światowe organizacje ekologiczne. Z roku na rok w Polsce i na świecie wydarzenia Dnia Ziemi skupiały się wokół tak ważkich tematów jak: woda, czysta energia, ochrona rzek, odpady i recykling, zmiany klimatu, bioróżnorodność czy ochrona lasów.

Oprócz organizowanej co roku akcji „Drzewko za makulaturę” na stałe w obchody wpisały się zbiórki baterii i szkła, w zamian za które organizatorzy rozdają sadzonki.
Globalne selfie z okazji obchodów Dnia Ziemi w 2015 r. By NASA [Public domain], via Wikimedia Commons
Plastikowe śmieci
Plastikowe śmieci - fot. pixabay.com


Dzień Ziemi 2018

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi, które odbędą się pod hasłem „A World without Plastic Pollution” zwracają uwagę na problem zanieczyszczenia plastikowymi odpadami.
„Zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych zatruwają nasze oceany i ląd, szkodząc życiu morskiemu i wpływając na nasze zdrowie! Pomóż w zapobieganiu zanieczyszczeniu plastikiem, sprawdzając, ile plastikowych artykułów zużywasz każdego roku. Dzień Ziemi 2018 poświęcony jest dostarczaniu informacji i inspiracji niezbędnych do zmiany postaw i zachowań ludzi w zakresie zużycia tworzyw sztucznych.” ‒ czytamy na oficjalnej stronie earthday.org.

Więcej informacji na stronie: https://www.earthday.org/
Ekologia.plOcena (4.0) Oceń: