Europejski dzień bez samochodu. Komunikacja miejska, rower, a może własne nogi?

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, punkty darmowego wypożyczania rowerów czy przejażdżki zabytkowymi i nowymi pojazdami – takie atrakcje czekają na mieszkańców miast w podczas Europejskiego Dnia bez Samochodu.


Zanieczyszczenie powietrza, stres, wysoki poziom hałasu – to problemy, z którymi borykają się miasta w każdym regionie Polski. Według szacunków Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE) emisja gazów cieplarnianych z sektora transportu w latach 2005-2014 zwiększyła się o niemal 26 proc. Dla porównania, emisje z przemysłu wzrosły w tym samym czasie o 12,5 proc.

Święto transportu miejskiego

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) to największa ogólnoeuropejska inicjatywa poświęcona zrównoważonemu transportowi miejskiemu. Jest on organizowany co roku w dniach 16-22 września – w Europie od 1998 r., w Polsce od 2002 roku.

Zwieńczeniem Tygodnia jest Europejski Dzień bez Samochodu (EDbS) odbywający się 22 września. Tego dnia w wielu miastach, m.in. Warszawie, Szczecinie, Trójmieście, Łodzi i Krakowie będzie można za darmo jeździć komunikacją miejską. Zamiast biletu wystarczy pokazać ważny dowód rejestracyjny.

Po co wszystko? W ten sposób organizatorzy kampanii, chcą zwiększyć świadomość ekologiczną w zakresie szkodliwego wpływu samochodów osobowych na środowisko i zachęcić do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dotyczących transportu.

Żyjemy w czasach, kiedy mamy wiele opcji transportu, niekoniecznie jest to samochód. Miasta są coraz bardziej przyjazne rowerzystom,w wielu z nich jest możliwość wypożyczenia rowerów miejskich, mamy komunikację zbiorową , jest też elektryczny car-sharing, czyli wypożyczanie auta na minuty. Warto z nich korzystać, bo wraca to w postaci czystszego powietrza – mówił Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska podczas inauguracji kampanii przed gmachem Ministerstwa Środowiska.

To właśnie samochody są jedną z głównych przyczyn pogarszania się jakości życia w miastach (zanieczyszczone powietrze, hałas, stres). Około 30 proc. ludności Unii Europejskiej jest narażona na hałas, który niekorzystnie wpływa na ich zdrowie. A liczba samochodów ciągle rośnie – wraz z nią pojawia się problem otyłości, wzrasta liczba zachorowań na raka, coraz więcej ludzi cierpi na nerwicę i alergię.

W polskich miastach ponad połowa podróży nie trwa dłużej niż 15 min. Zamiast samochodem, odległość ta może być przebyta rowerem lub piechotą.

Według danych Worldwatch Institute do przewiezienia jednej osoby samochodem trzeba zająć 5 razy więcej miejsca niż autobusem, a 10 razy więcej niż rowerem. W przeciętnym autobusie jedzie średnio 80 osób. Zatem jaką długość miałby sznur 80 samochodów, pamiętając o zachowaniu bezpiecznej odległości między nimi?
Ekologia.pl


Moim zdaniem
Jak pokonujesz dystans z domu do pracy/szkoły?
Ocena (3.9) Oceń:
Pasaż zakupowy