Jasna strona nocy… o zanieczyszczeniu światłem

Autor: Natalia Proskura, 19.08.2005
Fot. Abdul Rahman[CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. Abdul Rahman[CC BY 2.0 ], Flickr.com

Światło naturalne to źródło życia na Ziemi. Światło sztuczne daje możliwość pracy nocą, zapewnia poczucie bezpieczeństwa, pobudza zmysły „ozdabiając” budynki, pomniki, aleje itd. Ale czy długotrwałe zakłócanie naturalnego charakteru nocy nie ma żadnego wpływu na życie ludzi, roślin i zwierząt? Już od wielu lat naukowcom spędza sen z powiek problem zanieczyszczenia światłem, o czym wiele osób nigdy nie słyszało i najprawdopodobniej nie zdaje sobie z tego sprawy.


Czym jest zanieczyszczenie światłem?

Zanieczyszczenie światłem (ang. „light pollution”) polega na zaburzeniu nocnego środowiska naturalnego poprzez stosowanie sztucznego oświetlenia zewnętrznego. Okazuje się, że jest to problem, który może wpływać na cykl biologiczny organizmów żywych i nie tylko.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów zanieczyszczenia światłem. Łuna miejskiego nieba (sztuczny brzask, smog świetlny) – łuna światła na niebie na terenie zurbanizowanym, która jest sumą sztucznego światła odbitego od powierzchni oświetlanych lub emitowanego wprost w niebo a następnie rozproszonego w atmosferze ziemskiej. Światło niepożądane (zabłąkane) – światło padające w nieodpowiednie miejsca, źle ustawione, np. padające w okna mieszkań. Blask (oślepienie, przewymiarowanie światła) – nadmierna jasność, powodująca wizualny dyskomfort. Może powodować zaburzenia widzenia, chwilowe oślepienie, sprzyjające wypadkom drogowym. Zjawisko to nazywane jest również olśnieniem. Zakłócenia świetlne (symfonia świateł) – nagromadzenie źródeł światła, zwykle znajdujące się w nadmiernie oświetlonych obszarach miast, charakteryzujące się dużą jasnością.

Zanieczyszczenia świetlne najczęściej są spowodowane poprzez oświetlenie zewnętrzne, które:
  • jest źle zaprojektowane (np. nieodpowiednio skierowane, lampy bez osłon)
  • nie jest potrzebne w danym czasie;
  • moc oświetlenia jest zbyt wysoka w stosunku do aktualnych potrzeb.
Nadużywanie oświetlenia to wzrost kosztów produkcji prądu, wzrost emisji CO2 i zużycia surowców kopalnianych - węgla do produkcji energii. Zanieczyszczenie światłem stanowi poważny problem dla astronomii, utrudniając obserwacje obiektów astronomicznych.


Mozaika z nocnych, satelitarnych zdjęć Ziemi obrazująca skalę zanieczyszczenia świetlnego, 2012 r. By NASA Earth Observatory/NOAA NGDC [Public domain], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy