Jedzenie z miedzy, lasu i łąki

pixabay.com pixabay.com

Od wieków ludzie zbierali dziko rosnące rośliny i grzyby dla ich smaku, ale również ze względu na ich naturalne właściwości lecznicze. Stosowano je jako leki na różne dolegliwości. Wycieczki za miasto, podróże po różnych regionach kraju i dalsze wyprawy są okazją do poznania miejscowych, często nie spotykanych nigdzie indziej roślin, które można wykorzystać w kuchni i w domu.


Co rośnie przy drogach

W pobliżu wiejskich dróg często rosną dzikie jagody, grzyby i rośliny o jadalnych liściach. Jeśli nie ma tam dużego ruchu samochodowego i rośliny nie są skażone wyziewami z rur wydechowych, nadają się do jedzenia.

Jeżyny dojrzewają od drugiej połowy sierpnia do początku października. Nie wolno zbierać owoców rosnących przy ruchliwych drogach, a bez względu na miejsce zbierania, wszystkie owoce trzeba starannie myć przed jedzeniem. Jeżyny zawierają błonnik, witaminę C i mangan. Poleca się herbatę z liści jeżyn jako lek wzmacniający przy czerwonce i biegunce oraz jako środek do płukania gardła, przy infekcji górnych dróg oddechowych.

Mniszek lekarski potocznie nazywany jest mleczem też ma właściwości lecznicze. Świeże liście młodego mlecza mają lekko gorzki smak, są więc ożywiającym dodatkiem do każdego rodzaju sałatki. Zawierają beta-karoten, wapń i potas, a oprócz tego półtora raza więcej żelaza niż taka sama ilość szpinaku. Mlecz jest rośliną moczopędną. Jednak, zupełnie inaczej niż pozostałe środki tego typu, nie doprowadza do pozbycia się z organizmu potasu, ponieważ sam zawiera dużo tego składnika, zastępując więc potas wydalany w moczu. Zielarze polecają mlecz do „oczyszczania” krwi oraz przy leczeniu schorzeń skóry, na przykład egzemy.

Purchawica olbrzymia wyglądem przypomina bardzo duże, osiągające nawet rozmiary piłki nożnej, białe jajo. Owocniki purchawicy olbrzymiej są jadalne, dopóki ich środek jest jędrny i biały, co świadczy o jej świeżości. Purchawicę trzeba pokroić w duże przypominające kotlety plastry i usmażyć na maśle. Mniejsze okazy można podpiekać.

Przytulia czepna (lepczyca), jeśli jest młoda, może być stosowana w zupach zamiast szpinaku. Zielarze polecają ją jako środek przeciwzapalny i moczopędny. Napar sporządzony z liści zalanych gotującą wodą, można pić po 10 minut jako środek wzmacniający przy zapaleniu migdałów.

Śliwa tarnina (tarnina) to ciernisty krzew, który ma ciemnoniebieskie owoce pokryte matowym nalotem. Są małe i cierpkie, zrywać je należy późną jesienią, a przyrządzać z nich można klarowną galaretkę do mięs lub nalewkę.

Pokrzywa traci właściwości parzące po ugotowaniu. Zawiera beta-karoten, witaminę C, wapń, żelazo i potas. Jest, podobnie jak lubczyk, naturalnym środkiem moczopędnym. Zielarze polecają sok z liści pokrzywy wymieszany z miodem jako lekarstwo przy dolegliwościach astmatycznych. Uważa się, że zupa lub herbata przyrządzona z liści pokrzywy pomagają cierpiącym na egzemę, a samych liści używa się także przy leczeniu reumatyzmu i artretyzmu. W lecie zapach zawieszonego w spiżarni bukietu świeżej pokrzywy odpędza muchy. Czubki młodej jasnozielonej pokrzywy należy zrywać wiosną, ponieważ do czerwca stanie się już gruba i gorzka. Pokrzywę należy zrywać w rękawiczkach. Nie należy zrywać pokrzyw rosnących przy skraju drogi, gdzie gleba może być skażona, a rośliny spryskane środkami ochrony roślin. Przed gotowaniem pokrzywę należy opłukać i usunąć łykowate źdźbła. Tak  przyrządzona ma delikatnie kwaskowy smak i w niektórych krajach podaje się ją jak szpinak, w zupach lub ciepłych przystawkach z kruchego ciasta.

Dzika róża kwitnąca wczesnym latem jest ozdobą przydrożnych okolic. Małe pomarańczowoczerwone owoce dzikiej róży pojawiają się zazwyczaj między końcem sierpnia a październikiem. Porcja owoców dzikiej róży zawiera osiem razy więcej witaminy C niż taka sama porcja pomarańczy. Natomiast 100 g owoców dzikiej róży dostarcza 7 – krotnie więcej witaminy C niż wynosi dzienne zapotrzebowanie na nią osoby dorosłej. Także syrop z owoców dzikiej róży jest bardzo dobrym źródłem tej witaminy. Owoce róży zawierają drobne nasiona pokryte kolczastymi włoskami, które mogą podrażniać przewód pokarmowy, dlatego z owoców na kompot powinno się przed gotowaniem usunąć gniazda nasienne.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy