Karmnik pełen ptaków - ptasie osobliwości zimą

Wielu ornitologów przyzna mi rację, że zima to najlepszy w roku okres, aby rozpocząć swoją przygodę z ptakami. Po pierwsze na drzewach nie ma liści utrudniających obserwacje, po drugie upierzenie ptaków kontrastuje na tle śniegu, przez co można dostrzec wiele cech, które o innej porze roku są niezauważalne. Po trzecie ptaki zbliżają się do nas, ludzkie osady kojarzą z jedzeniem, mają do dyspozycji karmniki, a w nich różnego rodzaju zaserwowane smakołyki. To dobra okazja, by gatunkom zazwyczaj stroniącym od naszej obecności, przyjrzeć się nieco bliżej. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jakie ptasie osobliwości nas odwiedzają.
Raniuszek (Aegithalos caudatus)

Wbrew pozorom i długiemu ogonowi to tak naprawdę niezwykle mały ptak. Tą jego delikatność miałem okazję poznać dopiero podczas akcji obrączkarskich. Widząc w terenie te ptaki zawsze odnosiłem wrażenie, że są małe, ale nie najmniejsze, największe też nie. Takie małe średniaki. Trzymając raniuszka w dłoni przekonałem się jak malutkie to stworzenie z przeogromną mozaiką barw, zwłaszcza na grzbiecie. Jednak po pierwsze swoją uwagę zwraca śnieżnobiałe upierzenie głowy oraz brzucha, a w przypadku spotkania podgatunku europaeus czarna brew nad okiem. Tułów oraz skrzydła są ciemne z charakterystyczną różowawą plamką, pod którą umiejscowiony jest pęczek białych piór. Całość zwieńczona jest długim czarno-białym ogonem. Raniuszek wygląda jak ulepiona z waty kulka osadzona na czarnym patyku. Zimą jego głównym pokarmem są drobne nasiona. Bardzo często raniuszki można spotkać żerujące na brzozach czy owocach olchy.

Aby zwabić do karmnika: należy powiesić kulę tłuszczową, a karmnik umiejscowić w miarę ustronnym miejscu lub umieścić mieszankę tłuszczową między korą drzew.
Raniuszek, fot. Kacper Kowalczyk
Moim zdaniem
Dokarmiasz ptaki?
Ocena (4.9) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy