Kulik wielki - opis, występowanie i zdjęcia. Ptak kulik wielki ciekawostki

Kulik wielki, fot. Kacper Kowalczyk Kulik wielki, fot. Kacper Kowalczyk

Mój rower i ja jedziemy polną drogą. Jedziemy, jedziemy, jedziemy. Snujemy się pomiędzy nadnerzańskimi łąkami, by dotrzeć do tej jednej, właściwej łąki. Z wyglądu niczym nie różni się od innych łąk. W maju trawa na niej zieloniutka, jest nieco mniszków lekarskich, trochę kaczeńców. Ot taka zwykła nadnerzańska łąka, zupełnie jak te wokół niej. Jednak jest coś, albo raczej ktoś, kto do tej łąki może przyciągać. Zatrzymujemy się na jej skraju, ale przy drodze, tak by nie niepokoić jej mieszkańców. Wyciągam z kieszeni telefon, puszczam nagranie. Z głośników wylatują nutki piosenki tego ptaka: „ulik, ulik, ulik, ulik…” Chwila przerwy i z łąki słychać odpowiedź. Za moment jeden z pary wznosi się w powietrze, by sprawdzić, czy inni przedstawiciele gatunku nie wtargnęli na jego „posesję”. Taki już zapobiegliwy jest ten nasz wielki, kulik wielki.Z krzywym dziobem przez świat


Kiedy pierwszy raz „na żywo” zobaczyłem kulik wielki, to pierwsze co mi przyszło na myśl, odnośnie jego sylwetki, że jest to kura ale z takim dziwnym dziobem. Nie wiem dlaczego tak było, ale na podstawie książek, zdjęć, obrazków wydawał mi się mniejszy. Był większy, o wiele większy. Porządnych rozmiarów siewka. Patrzyłem na niego wówczas przez lornetkę, a on sobie chodził i ewidentnie czegoś wyszukiwał pośród nadnerzańskich, wiosennych rozlewisk. Po chwili nadleciały kolejne kuliki. Eskadra dwunastu ptaków z zakrzywionymi dziobami, dodam że długimi, wielkości kury, sprawiały wrażenie delikatnych, a lot nie stwarzał im w ogóle żadnych problemów. Gdy wylądowały, mogłem napatrzeć się dowoli na ich sylwetki, na ich styl żerowania oraz interakcje społeczne. Duży ptak, szary z domieszką brązu, czerni i bieli, z łuskowanym grzbietem, tułowiem oraz szyją i głową. No i ten dziób. Długi, według niektórych źródeł osiąga nawet 21 cm, co może stanowić nawet trzykrotność długości czaszki. Nie dość, że dziób jest długi, to jeszcze długie są nogi. W końcu to siewkowiec, który musi brodzić w często wysokiej wodzie. Wszystko po to, żeby mógł spokojnie żerować i zjadać ulubione drobne skorupiaki, larwy owadów oraz inne smakołyki. No właśnie napisałem już wiele razy w tym tekście, że kulik wielki jest wielki, ale nie napisałem jak wielki, zatem teraz postaram się rozwiać Wasze wątpliwości.

Ta „kura” z długimi nogami dorasta do 60 cm długości ciała, gdy rozłoży skrzydła to osiąga około 100 cm, a wagę może mieć nawet 1,5 kg. Na podstawie rozmiarów także jesteśmy w stanie rozróżnić pana kulika od pani kulikowej, bowiem pani kulikowa i dziób ma mniejszy, i nieco mniej waży, a nawet jest nieco niższa oraz nieco krótsza. Dziób ma krótszy średnio o 4 cm i waży tak z 300 – 500 gramów mniej. A jesienią waga odchodzi do lamusa, bo ptaki ważą wtedy o kilkanaście procent więcej niż wiosną. W końcu muszą zgromadzić zapasy na jesienną wędrówkę, więc i tyją. Jedzą co im pod dziób podejdzie. Dr Kruszewicz w książce „Ptaki Polski” wspomina jeszcze o pewnej cesze obecnej w upierzeniu pani kulikowej, której brak u samców. Dorosłe samice mają jasny pasek na środku głowy, ale to widać dopiero wtedy, gdy mamy ptaka w dłoniach. Czyli w zasadzie tylko obrączkarzom jest dane w ten sposób odróżnić dorosłego samca, od dorosłej samicy. Trzeba przyznać, że z tych ornitologów to prawdziwi szczęściarze, a zwłaszcza z tych, którzy mają uprawnienia obrączkarskie. W dorosłość ptak wchodzi w wieku około dwóch lat. W tym czasie osobnik poznaje świat i krząta się z łąki na łąkę, od doliny do doliny, być może chcąc poznać odpowiednie dla siebie środowisko, a w przyszłości założyć tam gniazdo. W każdym razie kuliki są ptakami długowiecznymi, bowiem najstarszy zaobrączkowany przeżył w naturze niemal 32 lata, co jest naprawdę dużym osiągnięciem. Przez tak długi okres nie dać ani upolować, ani nie ulec żadnemu wypadkowi, to się naprawdę rzadko zdarza. Czapki z głów!
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy