Lasy Państwowe, a kradzież drewna. Kradną drewno w lasach

W 2010r. w Lasach Państwowych skradziono około 27 tys. m³ drewna o wartości 3 mln 200 tys. zł, fot. Duchamp/ Flickr CCW 2010r. w Lasach Państwowych skradziono około 27 tys. m³ drewna o wartości 3 mln 200 tys. zł, fot. Duchamp/ Flickr CC

W 2010r. w Lasach Państwowych skradziono około 27 tys. m³ drewna o wartości 3 mln 200 tys. zł. Leśnicy odnotowali aż 7 422 przypadki kradzieży drewna w LP. Kradzieże drewna generują co roku największe straty, jakie ponoszą Lasy Państwowe spośród wszystkich grup szkodnictwa leśnego.W porównaniu do roku 2009, ilość odnotowanych przypadków kradzieży spadła nieznacznie, bo tylko o 3 proc. Zmniejszyła się również masa skradzionego drewna o prawie 11 proc. Jednak wzrost cen drewna powoduje, że pomimo spadku ilości odnotowanych kradzieży, wartość skradzionego drewna rośnie.

Najwięcej kradzieży drewna odnotowano na terenach regionalnych dyrekcji LP w Radomiu, Wrocławiu, Katowicach. Najmniej kradzieży było w północnym regionie Polski. Złodzieje kradną zazwyczaj drewno na opał, ale coraz częściej zdarzają się też zorganizowane grupy, które kradną drewno na handel. Przyłapani na kradzieży niejednokrotnie dopuszczają się napaści na leśników.

Lasy Państwowe  gospodarują na ponad 7,5 mln ha lasów w Polsce.  Tego terenu pilnuje w całym kraju około 1000 funkcjonariuszy Straży Leśnej, posiadających uprawnienia zbliżone do uprawnień policji. Dzięki tej ochronie, ilość skradzionego drewna w lasach publicznych jest znacznie niższa niż w lasach prywatnych.

Za kradzież lub kupno drewna niewiadomego pochodzenia grozi kara od 3 miesięcy nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Według straży leśnej w sezonie zimowym zawsze wzrasta liczba kradzieży, ale w tym roku z powodu długotrwałej i ciężkiej zimy z lasów ginie znacznie więcej drewna opałowego. W ubiegłym roku, w związku z kradzieżami drewna Straż Leśna skierowała do sądu 2016 aktów oskarżenia.

Kradzież drewna z lasu w 2010 roku


Tab. 1. Kradzież drewna w latach 2008-2010.


Tab. 2. Kradzież drewna w latach 2001-2010.
Źródło: Lasy Państwowe
Moim zdaniem
Czy uważasz, że kary za kradzież drewna są wystarczająco wysokie?
Ocena (4.3) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy