Lodowa pułapka

Góra lodowaWikipedia, GNU
Góra lodowa i statek

Kilkaset gór lodowych, które oderwały się od szelfów na Antarktydzie dryfuje w kierunku Nowej Zelandii. Przed niebezpieczeństwem zderzenia naukowcy ostrzegli statki pływające w tamtym rejonie – podaje agencja AP.Najbliżej znajduje się odłamek szelfu o wysokości 30 metrów i ostatnio znajdował się w odległości 260 kilometrów na południowy wschód od nowozelandzkiej wyspy Stewarda. Był częścią „flotylli" gór lodowych, które są widoczne dzięki satelitom – poinformował AP glacjolog Neal Young.

„Ogłosiliśmy alarm dla statków przed potencjalnym zagrożeniem zderzenia z górą lodową" – powiedziała Sophie Hazelhurst urzędniczka z Nowej Zelandii. W zagrożonym rejonie znajdują się trasy połowowe rybaków, a tylko nieliczne statki mają odpowiednie zabezpieczenia w razie kolizji z górą lodową, która zazwyczaj ma 90% swojej masy pod wodą.

Do tej pory zaobserwowano górę o długości 150 metrów w odległości około 100 kilometrów na północny-wschód od wyspy Macquarie i 800 kilometrów na południe od Nowej Zelandii. Australijscy naukowcy poinformowali także o 20 innych górach lodowych, które minęły już wyspę Macquarie. Young poinformował, że satelity zaobserwowały grupę gór lodowych, rozproszoną na obszarze od około 700 do 1000 kilometrów, unoszonych przez prądy morskie z Antarktydy. Na jednym ze zdjęć satelitarnych znalazło się aż 130 gór a na drugim było ich 100 – mówił naukowiec.Góry lodowe w pobliżu Nowej Zelandii
Ostatnio duża liczba gór lodowych ostatnio dryfowała w pobliżu Nowej Zelandii w 2006 roku. Wtedy niektóre z nich były widoczne z brzegu wyspy. Young uważa, że obecność gór lodowych w pobliżu Nowej Zelandii niekoniecznie musi być związana z globalnym ociepleniem. Dodał jednak, że liczba odłamków odrywających się od szelfów Antarktydy w ostatnich lata wzrosła wraz ze wzrostem temperatur na kontynencie w ostatnich 60 latach.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Galeria zdjęć

Góra lodowaGóry lodoweGóry lodoweGóry lodowe
Ocena (4.8) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy